پزشک متهم به ربودن نوزادان در دوران ژنرال فرانکو مجرم شناخته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption روی پیراهن معترضان نوشته شده: "در جستجوی کودکم هستم."

پزشک اسپانیایی که متهم به ربودن نوزادان مخالفان دولت اسپانیا در دوره فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور سابق اسپانیا بود، امروز در دادگاهی در مادرید مجرم شناخته شد اما دادگاه به دلیل اینکه جرم مشمول مرور زمان شده مجازاتی برای او در نظر نگرفت.

"ادواردو ولا" پزشک ۸۵ ساله متخصص زنان نخستین فردی بود که به اتهام "فرزندخواندگی غیرقانونی" محاکمه شده و احتمال می‌رود او هزاران نوزاد جمهوری‌خواهان از مادرانشان جدا و به خانواده‌های بدون فرزند داده باشد.

در این محاکمه تمرکز دادگاه بر "اینس مادریگال" بود که در سال ۱۹۶۹ ربوده شده بود.

آقای ولا متهم شد که خانم مادریگال ۴۹ ساله را از مادرش ربوده و به زنی دیگر داده و به دروغ در اوراق هویت، این زن را مادر اصلی او معرفی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

پس از پیروزی فرانکو بر جمهوری‌خواهان در جنگ داخلی اسپانیا (۱۹۳۹-۱۹۳۶)، بسیاری از کودکان خانواده‌های جمهوری‌خواهان ربوده و به خانواده‌هایی داده می‌شد که از نظر فاشیست‌ها بیشتر واجد شرایط بودند.

در سال ۲۰۱۲، خانم مادریگال علیه دکتر ولا اقامه دعوی کرد اما طبق قانون اسپانیا اعلام جرم علیه افراد ده سال محدودیت زمانی دارد.

در موقع اعلام حکم، خانم مادریگال در دادگاه حاضر بود اما آقای ولا غایب بود.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption اینس مادریگال بیرون دادگاه گفت خوشحال است اما در دیوان عالی تقاضای تجدید نظر خواهد کرد

خانم مادریگال پس از اعلام حکم گفت: "خوشحالم چون معلوم شد که او من را ربوده بود."

او و وکیلش گفتند که در دیوان عالی تقاضای تجدید نظر می‌‌کنند چون جرائم این پزشک بدون مجازات مانده است.

دادگاه دکتر ولا را در سه مورد مجرم شناخت: کودک‌ربایی، تقلب درباره بارداری و جعل اسناد.

مدعی‌العموم برای چنین جرمی ۱۱ سال زندان در نظر گرفته بود.

رسوایی ربایش نوزاد از زمان فرانکو تا دهه ۱۹۹۰ ادامه داشت اما بر آن سرپوش گذاشته می‌شد چون کلیسای کاتولیک و حرفه پزشکی در اسپانیا بسیار مورد تکریم است و در قانون اسپانیا درج نام مادر واقعی در شناسنامه فرزند درج الزامی نیست.

این رسوایی در ارتباط تنگاتنگ با کلیسا بود که در دوره فرانکو نقش مهمی در خدمات اجتماعی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و پرورشگاه‌های کودکان داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption ادواردو ولا در دادگاه غایب بود.

راهبه‌ها و کشیش‌ها لیست انتظار والدینی را که قصد داشتند نوزادی را به فرزندی بپذیرند تهیه می‌کردند و به پزشکان گفته می‌شد درباره سرنوشت نوزادان به مادران دروغ بگویند.

دادگاه‌ها و سیاستمداران اسپانیایی تا مدتها زیر بار تحقیق درباره قاچاق کودکان نمی‌رفتند و قانون عفو عمومی هم که برای تسهیل گذار از دیکتاتوری به دموکراسی وضع شده بود در سرپوش گذاشتن بر ماجرا تاثیر داشت.

پیش از این، دادگاه‌ها و سیاستمداران اسپانیایی تحقیق درباره قاچاق کودکان را رد می‌کردند، برای اینکه انتقال به دموکراسی در اسپانیا هموار شود، قانون عفو وضع شد.

در دوره فرانسیسکو فرانکو چه گذشت

ژنرال فرانکو تا سال ۱۹۷۵ به مدت سی و شش سال در راس قدرت بود. هزاران نفر در زمان زمامداری فرانکو ناپدید شدند که بسیاری از آنها در دوران جنگ داخلی اعدام شدند یا پس از پایان جنگ هواداران ملی گرای ژنرال فرانکو آنها را به قتل رساندند.

آمار رسمی در مورد تعداد کشته‌شدگان این دوران در اسپانیا وجود ندارد اما آمار غیر رسمی بین سی تا پنجاه و پنج هزار نفر متغیر است.

نزدیک به سی هزار نفر جسد شناسایی نشده در گورهای دسته جمعی در سراسر اسپانیا دفن شده‌اند.