پرونده خاشقجی؛ ترکیه کنسولگری عربستان در استانبول را بازرسی می‌کند

توضیح ویدئو،

سرنوشت جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی همچنان در ابهام

یک هفته پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی بعد از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، مقام‌های سعودی اجازه بازرسی ساختمان کنسولگری را به پلیس ترکیه داده‌اند.

وزارت امور خارجه ترکیه گفته است که عربستان سعودی "آماده همکاری" است و بازرسی ساختمان که از سوی مقام‌های ترکیه در خواست شده بود، به عنوان بخشی از تحقیقات انجام خواهد شد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست همکاری می‌کرد، یک هفته پیش و بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

جمال خاشقجی یک هفته پیش بعد از ورود به کنسولگری سعودی در استانبول ناپدید شد

مقام‌های ترکیه بر این باروند که آقای خاشقجی بعد از ورود به کنسولگری به قتل رسیده اما عربستان می‌گوید او همان روزی که وارد ساختمان شده، پس ازمدتی از آن خارج شده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

معترضان در مقابل کنسولگری عربستان در استانبول خواهان توضیح درباره سرنوشت جمال خاشقجی هستند

با وجود این به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مقام‌های سعودی مدرکی دال بر خروج او از ساختمان در اختیار ترکیه نگذاشته‌اند.

جمال خاشقجی، از منتقدان محمد بن سلمان، ولیعهد بانفوذ سعودی، در تبعیدی خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که نگران سرنوشت جمال خاشقجی است و وزیر امور خارجه ایالات متحده هم گفته که این کشور از تحقیقات همه‌جانبه و شفاف درباره ناپدید شدن آقای خاشقجی حمایت می‌کند.

محمد بن سلمان چند روز پیش در مصاحبه‌ای گفت که حکومت سعودی "بسیار مشتاق است بداند چه اتفاقی برای او (جمال خاشقجی) افتاده است."

برنامه "نیوزآور" بی‌بی‌سی سه روز قبل از رفتن او به کنسولگری عربستان در استانبول با او مصاحبه‌ای داشته است. در گفت‌وگوی بعد از ضبط مصاحبه از آقای خاشقجی پرسیده شده که آیا دوست دارد به عربستان برگردد، گفت که وقتی که خبر دستگیری دوستان بی‌گناهش را می‌شنود "به خود می‌گویم نباید برگردم. اونا حتی حرفی نزده بودند. شاید علت دستگیری آنها انتقاد از حکومت در مهمانی شامی بوده باشد. این واقعیت امروز عربستان سعودیه.. خیلی‌ها می‌ترسند."

منبع تصویر، TRT World

توضیح تصویر،

تصویری که ظاهرا آقای خاشقجی را در حال ورود به کنسولگری عربستان در استانبول نشان می دهد

پلیس ترکیه که در حال تحقیق درباره این پرونده است در بیانیه‌ای اعلام کرده که ۱۵ شهروند سعودی، از جمله تعدادی از مقامات این کشور با دو پرواز به استانبول رفته و وقتی آقای خاشقجی داخل کنسولگری بوده، وارد آنجا شده بودند.

رسانه‌های ترکیه پیش از این گزارش داده بودند که در پرونده آقای خاشقجی، ظن اصلی به دو خودرو ون سیاه‌رنگ متعلق به کنسولگری عربستان است.

به گزارش این روزنامه این دو خودرو جزو شش خودرویی بودند که در آن روز هم‌زمان از کنسولگری خارج شدند و به دو جهت مختلف حرکت کردند.