الشباب سومالی مدعی اعدام 'جاسوس بریتانیا' شد

الشباب خود را بخشی از القاعده می‌خواند و در بخش‌های دورافتاده سومالی فعال است حق نشر عکس AFP
Image caption الشباب خود را بخشی از القاعده می‌خواند و در بخش‌های دورافتاده سومالی فعال است

گروه اسلام‌گرای افراطی الشباب سومالی پنج نفر را به اتهام جاسوسی در ملاء عام اعدام کرده و می‌گوید یکی از آنها "جاسوسی بریتانیایی" بوده است.

الشباب می‌گوید این فرد اعتراف کرده درباره هواداران این گروه در بریتانیا به سرویس‌های جاسوسی این کشور اطلاعات می‌داده است.

این پنج مرد که سن و سال آنها از ۲۲ تا ۳۶ اعلام شده روز گذشته (سه‌شنبه نهم اکتبر) در یکی از مناطق تحت کنترل الشباب و در ملاء عام اعدام شدند.

الشباب می‌گوید یکی دیگر از این پنج نفر برای دولت سومالی کار می‌کرده است.

این مرد متهم شده بود که دستگاهی را به یکی از خودروهای الشباب وصل کرده بود که به پهپادهای آمریکایی اجازه می‌داده آنها را ردیابی و مورد حمله هوایی قرار دهند.

الشباب به خبرگزاری رویترز گفته سه نفر دیگر هم برای آمریکا "جاسوسی" می‌کردند و به این کشور برای هدایت حملات هوایی در سومالی کمک می‌کردند.

بریتانیا، آمریکا و دولت سومالی هنوز به این ادعای الشباب واکنش نشان نداده‌اند.

هویت کسی که الشباب "جاسوس بریتانیا" معرفی کرده هنوز تایید نشده است؛ هر چند پیش‌تر گزارش شد که او شهروند بریتانیا بوده است.

در همین حال، پلیس محلی در کنیا می‌گوید شبه‌نظامیان الشباب دو معلم غیرمسلمان را روز گذشته در یک مدرسه در شمال کنیا و نزدیکی مرز سومالی کشته‌اند.

گزارشگران بی‌بی‌سی می‌گویند احتمال دارد که این دو معلم به علت غیرمسلمان بودن هدف قرار گرفته‌اند چرا که الشباب پیش از این هم مسیحیان را هدف قرار داده بوده است.

الشباب که خود را شاخه‌ای از القاعده می‌داند در سال ۲۰۱۱ و طی همکاری مشترک دولت سومالی و نیروهای اتحادیه آفریقا، از موگادیشو، پایتخت سومالی، بیرون رانده شد اما هنوز در مناطق دورافتاده و بخش های جنوبی این کشور فعال است و مناطقی را تحت کنترل خود دارد.

مناطقی که در آنجا نسخه‌‎ای شداد از آیین‌ها و قوانین اسلامی را به اجرا گذاشته است.

اخبار مرتبط

بمب‌گذاری در سومالی ۳ کشته و ۱۴ زخمی به‌جا گذاشت

موضوعات مرتبط