کبوتر مست، پرنده سال نیوزیلند شد

Kereru bird حق نشر عکس Forest & Bird
Image caption کریرو، کبوتر نیوزیلندی

سازمان‌دهندگان نهادی که همه‌ساله در نیوزیلند پرنده‌ای را بر اساس رای مردم به عنوان "پرنده سال" انتخاب می‌کنند، اعلام کردند که نوعی از کبوتر که به "مست بودن، دست و پا چلفتی و اندکی مسخره بودنش" شهرت دارد، برنده امسال (۲۰۱۸) این عنوان شده است.

کبوتر نیوزیلندی (کریرو) علاقه خاصی به میوه‌های تخمیر شده دارد که حاوی الکل است.

به همین دلیل این نوع کبوتران گاهی مست می‌شوند و حرکات عجیب و غریبی از خود بروز می‌دهند و گاهی هم از درخت پایین می‌افتند.

برنامه امسال انتخاب پرنده سال نیوزیلند، توجه بسیاری را جلب کرد. حتی برای یکی از پرندگان شرکت کننده در این مسابقه، یک حساب کاربری در شبکه دوست‌یابی تیندر هم ساخته شد.

مگان هیوبشر، از نهاد "جنگل و پرنده" (ّ Forest & Bird) که برگزارکننده این مسابقه است، به بی‌بی‌سی گفت ویدیوهای زیادی از کریروها منتشر شده که آنها را در حالت مستی و با رفتار خنده‌دار نشان می‌دهد.

"همین بخشی از جذابیت آنهاست. این پرنده‌ها، خیلی دوست‌داشتنی هستند."

حق نشر عکس Forest & Bird
Image caption کریرو در معرض انقراض نیست

این نوع کبوتران از پرندگان بومی نیوزیلند به شمار می‌روند و در سراسر این کشور پیدا می‌شوند.

آقای هیوبشر می‌گوید کریرو در معرض انقراض نیست اما هشتاد درصد پرندگان بومی نیوزیلند با خطر انقراض مواجه هستند که نیاز به توجه و مراقبت زیادی دارند.

هدف راه اندازی مسابقه انتخاب پرنده سال در نیوزیلند هم جلب توجه مردم به پرندگان نیوزیلند است و این که مردم از خطراتی که این پرندگان با آن روبرو هستند، آگاهی پیدا کنند.

به گفته آقای هیوبشر، برنامه انتخاب پرنده سال مورد استقبال زیادی قرار گرفته و همه ساله بزرگتر می‌شود.

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند هم لحظاتی پس از اعلام نتیجه این برنامه، در توییتی انتخاب کریرو را تبریک گفت.

آقای هیوبشر می‌گوید در نیوزیلند مردم ارتباط خاصی با پرندگان برقرار می‌کنند و نوعی از پرنده با نام کیوی، نماد ملی این کشور است.

همچنین بسیاری بر این باورند که محیط زیست ویژه نیوزیلند با انواع مختلف پرندگان بومی آن، بخشی از هویت این کشور است.

او می‌گوید:"ما حتی بر روی تمامی اسکناس‌های مان عکس‌های پرندگان داریم که قطعا چیز خاصی است. پس چیزی است که مورد علاقه مردم است."