ولیعهد عربستان 'از سرنوشت خاشقجی بی‌خبر است'

وزیر خارجه آمریکا، مایک پومپئو، در روز سه شنبه با ولیعهد عربستان ملاقات کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

وزیر خارجه آمریکا، مایک پومپئو، در روز سه شنبه با ولیعهد عربستان ملاقات کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گوید که محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی، آگاهی از سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد را انکار کرده است.

آقای ترامپ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت اینکه عربستان مقصر شناخته می شود مورد دیگری از "فرض بر گناهکاری تا زمان اثبات بی گناهی است."

مقام های ترکیه که از آنها نام برده نشد گفته اند که تحقیق در کنسولگری عربستان در استانبول شواهد بیشتری از قتل آقای خاشقجی به دست داده است.

ولیعهد عربستان قدرت زیادی در اداره امور این کشور دارد و بسیاری او را در ناپدید شدن آقای خاشقجی مقصر می دانند. بسیاری از انتقادهای این روزنامه نگار که بعد از تبعید برای واشنگتن پست هم قلم می زد متوجه محمد بن سلمان بود.

آقای ترامپ در توییتی نوشت که ولیعهد عربستان در تماسی تلفنی "هرگونه آگاهی از آنچه در کنسولگری عربستان در ترکیه اتفاق افتاده را کاملا انکار می کند."

او افزود که آقای بن سلمان "به من گفت تحقیقات کامل و جامعی که شروع کرده را به سرعت گسترش خواهد داد. به زودی پاسخ هایی فراهم خواهد شد."

گزارش نیویورک تایمز درباره افراد مظنون

همزمان نیویورک تایمز گزارش می دهد یکی از مظنونانی که ترکیه در ناپدید شدن آقای خاشقجی شناسایی کرده، از کسانی است که اغلب در سفرهای ولیعهد عربستان از جمله به فرانسه، اسپانیا و آمریکا او را همراهی کرده است. این روزنامه عکس هایی از این شخص در کنار آقای بن سلمان منتشر کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز شاهدان عینی و سایر رکوردها سه مظنون دیگر را به تیم امنیتی ولیعهد عربستان گره می زنند.

این روزنامه می نویسد نفر پنجم یک متخصص پزشکی قانونی است که پست های بلندی در وزارت کشور و تشکیلات پزشکی عربستان دارد و به این ترتیب از چنان موقعیتی برخوردار است که فقط می تواند از یک مقام عالی رتبه سعودی دستور گرفته باشد.

این روزنامه نوشت: "اگر آنطور که مقام های ترکیه می گویند این مردان در زمان ناپدید شدن آقای خاشقی در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول حاضر بودند، ممکن است نشان دهنده ارتباط مستقیمی میان آنچه اتفاق افتاده و ولیعهد محمد (بن سلمان) باشند."

گسترش تحقیقات در ترکیه

همزمان پلیس ترکیه می گوید تحقیقاتی که روز دوشنبه با جست و جوی کنسولگری عربستان انجام شده بود به اقامتگاه کنسول عربستان تعمیم می یابد.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر برای انجام امور اداری وارد ساختمان کنسولگری شد اما دیگر هرگز دیده نشد.

به گزارش رسانه های محلی محمد عتیبی، کنسول عربستان در استانبول، اکنون ترکیه را ترک کرده است.

فشارها برای عربستان برای ارائه توضیحی در مورد سرنوشت آقای خاشقجی در روزهای اخیر بالا گرفته است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا برای بحث در این باره با رهبران سعودی در ریاض دیدار کرده و انتظار می رود بعد از آن به ترکیه برود.

مقام های ترکیه بر این باورند که آقای خاشقجی به دست ماموران سعودی به قتل رسیده، اما عربستان این اتهام را رد می کند.

پلیس دوشنبه برای اولین بار اجازه یافت وارد کنسولگری شود و جست و جوی ساختمان آن را در طول شب کامل کرد.

اما به گزارش رسانه های ترکیه آقای عتیبی، ساعاتی پیش از آنکه برنامه جست و جوی اقامتگاهش اعلام شود، ترکیه را با پروازی تجاری به مقصد عربستان ترک کرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

در روز ناپدید شدن خاشقجی اتومبیل های دیپلماتیک از کنسولگری به اقامتگاه کنسول رفتند

خبر گسترش تحقیقات به اقامتگاه کنسول را مولود چاوش اغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد.

منابع دولتی در ترکیه تصاویر دوربین های امنیتی از اتومبیل هایی که در روز ناپدید شدن آقای خاشقجی با پلاک دیپلماتیک بین کنسولگری و اقامتگاه کنسول عربستان تردد می کردند را منتشر کرده اند.

نتیجه ملاقات های پومپئو چه بود؟

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه با ملک سلمان، محمد بن سلمان ولیعهد و عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در ریاض ملاقات کرد.

به گفته هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آقای پومپئو از ملک سلمان به خاطر "تعهدش به تحقیقات کامل و شفاف" قدردانی کرد.

ولیعهد عربستان هم با نیاز به تحقیقات برای "یافتن پاسخ ها" تاکید کرد.

آقای پومپئو روز دوشنبه به ریاض رفت که بعد از گفت و گوی تلفنی دونالد ترامپ با ملک سلمان بود.

به گفته آقای ترامپ، ملک سلمان هرگونه "آگاهی از سرنوشت شهروند" این کشور را انکار کرد.

رئیس جمهور آمریکا این انکارها را "خیلی خیلی قاطعانه" توصیف کرد و از احتمال انجام قتل توسط "عوامل سرخود" سخن گفت.

همزمان لیندزی گراهام سناتور ممتاز جمهوری خواه که مدافع روابط آمریکا و عربستان بوده به شدت از ولیعهد عربستان انتقاد کرد و گفت او "دستور قتل این روزنامه نگار را داده بود."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پومپئو به ریاض سفر کرده

او صبح سه شنبه با توصیف محمد بن سلمان به عنوان یک "شخص مخرب" گفت "او باید برود."

نتیجه تحقیقات در کنسولگری

تاکنون نتیجه جست و جوی کنسولگری عربستان در استانبول روشن نشده است. اما مقام هایی که از آنها نام برده نشد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند پلیس "شواهد مشخصی" یافته که نشان می دهد روزنامه نگار سعودی در آنجا به قتل رسیده است. جزییات بیشتری ارائه نشد.

ماموران پزشکی قانونی ترکیه که روپوش های بلند، دستکش و کفش های پوشیده داشتند برای حدود ۹ ساعت مشغول کار در کنسولگری بودند و در ساعات نخست سه شنبه آنجا را ترک کردند.

بنابه گزارش ها آنها از ساختمان، از جمله خاک باغچه و دروازه آهنی آن، نمونه برداری کرده اند.

همزمان خانواده خاشقجی در بیانیه ای خواستار تحقیق در باره سرنوشت این خبرنگار توسط یک "کمیسیون مستقل و بی طرف بین المللی" شده است.

آقای خاشقجی که زمانی مشاور خاندان سلطنتی حکومت عربستان بود در سال های اخیر از این کشور خارج شد و اقامت آمریکا را گرفت. او برای صفحه دیدگاه های روزنامه واشنگتن پست قلم می زد.

گزارش ها حاکیست که آقای خاشقجی که برای دریافت اسناد لازم برای ازدواج به کنسولگری رفته بود به دست ماموران سعودی کشته شد.

منابع مطلع در داخل دولت ترکیه گفته اند که ۱۵ مامور سعودی برای قتل او به ترکیه سفر کردند. هرچند عربستان اصرار داشت که او به سلامت کنسولگری را ترک کرد.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

موانع پلیس در مقابل کنسولگری

منبع تصویر، Getty / AFP

توضیح تصویر،

خاشقجی