ارسال بسته‌های انفجاری برای اوباما، کلینتون و چند دموکرات دیگر

ماموران خنثی بمب دفتر شبکه خبری سی‌ان‌ان را تخلیه کردند حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران خنثی بمب دفتر شبکه خبری سی‌ان‌ان را تخلیه کردند

پلیس اف‌بی‌آی و سرویس مخفی آمریکا در حال تجسس از بسته‌های انفجاری است که برای چند چهره دموکرات این کشور از جمله باراک اوباما، هیلاری کلینتون ارسال شده بود. دفتر شبکه سی‌ان‌ان در نیویورک هم در پی مشاهده یکی از این بسته‌ها تخلیه شده است.

این واقعه دو روز پس از آن روی می‌دهد که یک بمب در منزل جورج سورس، چهره شناخته شده سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های انسان‌دوستانه در حوالی نیویورک کشف شد.

این بسته‌های انفجاری را روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر - دوم آبان) متخصصانی که مسئول بررسی بسته‌های پستی مقام های سابق دولت آمریکا هستند کشف کردند.

همزمان از نیویورک گزارش شده دفتر شبکه خبری سی‌ان‌ان در پی مشاهده یک بسته مشکوک تخلیه شده و ماموران خنثی‌سازی بمب آن را بازرسی کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ساعتی پس از این گزارش‌ها گفت که پلیس اف‌بی‌آی او را در جریان این وقایع گذاشته و "تحقیقات جامع فدرال در این رابطه در حال شکل‌گیری است".

آقای ترامپ گفته: "امنیت مردم آمریکا بالاترین و مهم‌ترین الویت من است. در چنین زمانی ما باید متحد شویم. ما باید کنار هم بایستیم و پیغامی واضح و غیرقابل‌انکار صادر کنیم که تهدید و خشونت سیاسی از هر نوع آن در آمریکا جایی ندارد."

حق نشر عکس CBS
Image caption این تصویر بسته‌ای است که برای شبکه سی‌ان‌ان در نیویورک ارسال شده بود

کمیسر اونیل، رئیس پلیس نیویورک گفته با تمامی دفاتر مقام‌هایی که گمان می‌رود می‌توانند هدف بالقوه باشند تماس گرفته شده و از آنها خواسته شده پروتکل بررسی بسته‌های پستی را تمام و کمال انجام دهند.

همزمان نیویورک کارآگاهان اف بی آی و گروه ضربت ضدتروریسم این شهر را هم مامور به تحقیقات در این باره کرده است.

بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک گفته ارسال این محموله‌های انفجاری "با هدف ضربه به آزادی مطبوعات و رهبران کشور ماست."

"از همه مقام‌های دولتی و منصوبان جناحی و حزبی آنها می خواهم که خشونت و نفرت را تشویق نکنند و مشوق حمله به رسانه‌یی که موافق آن نیستند نشوند، حتی اگر با رسانه‌ای مخالفید باید به آن احترام بگذارید."

برای چه کسانی این بسته‌ها ارسال شده؟

بسته هایی که تا عصر امروز (چهارشنبه) شناسایی شده به آدرس باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، هیلاری کلینتون، وزیرخارجه سابق و جان برنان، رئیس سابق آف‌بی‌آی ارسال شده است و علاوه بر این چهره‌های شناخته شده دفاتر اریک هولدر، دادستان کل سابق و مکسین واترز، نماینده دموکرات کنگره هم بسته‌های مشابهی دریافت کرده‌اند که تحت بررسی متخصصان قرار دارد.

بسته‌هایی که برای آقای اوباما و خانم کلینتون ارسال شده بود به آدرس محل سکونت آنها پست شده بود.

برایان گارمن، افسرویژه اف‌بی‌آی به خبرنگاران گفته بسته ای که نام جان برنان پست شده بود به آدرس شبکه خبری سی‌ان‌ان ارسال شده بود.

آقای برنان قرار بود امروز به عنوان تحلیلگر به دفتر شبکه سی‌ان‌ان برود. او اخیرا به صف منتقدان تند دونالد ترامپ پیوسته و به همین علت متناوبا در شبکه سی‌ان‌ان به عنوان تحلیلگر ظاهر می‌شود.

یکی دیگر از این بسته‌ها، آدرس دبی وازمن شولتز، دبیرکل سابق کمیته ملی حزب دموکرات را بر خود داشته است.

بسته ای که برای اریک هولدر، دادستان کل سابق ارسال شده بود به آدرس اشتباهی ارسال شده بود و از دفتر یک نماینده زن ر ایالت فلوریدا سر درآورده بود.

حق نشر عکس CBS
Image caption برج تایم وارنر نیویورک امروز در پی همین واقعه تخلیه شد

سخنگوی پلیس مخفی امروز خبر داد که بسته انفجاری برای هیلاری کلینتون عصر دیروز (سه‌شنبه اول آبان) شناسایی شده اما بسته های که برای باراک اوباما در نظر گرفته شده بود امروز صبح (چهارشنبه) توسط ماموران پلیس مخفی شناسایی شده است.

هر دو بسته پیش از آن که به آدرس این دو مقام سابق دولت آمریکا ارسال شوند شناسایی و متوقف شده‌اند.

این وقایع دو روز پس از آن روی می‌دهد که یک بمب لوله‌ای در صندوق پستی منزل جورج سورس، سرمایه‌دار فعال در زمینه حمایت از نهادهای لیبرال، پیدا شد. آقای سورس از منتقدان جدی و سرشناس گروه‌های راست‌گرا در آمریکاست.

امروز همچنین اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک هم ابتدا گفت به دفتر او هم یک بسته مشکوک ارسال شده اما پلیس نیویورک ساعتی بعد به بی‌بی‌سی گفت که این بسته فقط حاوی یک درایو همراه کامپیوتر بوده و ارتباطی با دیگر محموله‌ها انفجاری ندارد.

بسته هایی که اف بی آی در حال تحقیق درباره آنهاست حاوی وسیله هایی هستند که به بمب‌های لوله‌ای به نظر می‌رسند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسته انفجاری کلینتون‌ها به آدرس اینجا، خانه آنها در چاپاکوآ نیویورک پست شده بود

پلیس می گوید دستگاهی که به دفتر شبکه سی‌ان‌ان در نیویورک ارسال شده بود شبیه همانی است که در صندوق پستی منزل جورج سورس هم قرار داده شده بود.

کمیسر اونیل، رئیس پلیس نیویورک گفته در بسته ارسالی برای سی‌ان‌ان همچنین "یک پاکت حاوی پودر سفید" وجود داشته است.

این پودر هم تحت بررسی متخصصان پلیس قرار گرفت اما ماموران پس از بازرسی کامل ساختمان سی‌ان‌‎ان آنجا را ترک و به کارمندان اجازه بازگشت به کار دادند.

یک مقام آمریکایی هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته "دستگاه انفجاری فعال" که به آدرس خانه بیل و هیلاری کلینتون در چاپاکوآ نیویورک ارسال شده بود در هنگام بازرسی قبل از ارسال بسته‌های پستی پیدا شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تدابیر امنیتی در نزدیکی خانه باراک اوباما افزایش یافته است

خانم کلینتون که برای حضور در یک میتینگ انتخاباتی حزب دموکرات به فلوریدا سفر کرده، از آنجا ضمن تشکر از خدمات پلیس مخفی برای کشف این بسته‌ها گفته او و همه اعضای خانواده‌اش سلامتند.

او گفته: "زمانه، زمانه دو دستگی عمیق است و ما باید تمام تلاش‌مان را برای نزدیک کردن مردم به همدیگر انجام بدهیم. ما همچنین باید به نامزدهایی رای بدهیم که در پی تحقق چنین مهمی هستند."

انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا کمتر از دو هفته دیگر برگزار می‌شود و به همین علت اغلب شهرهای این کشور این روزها میزبان کارزارهای انتخاباتی نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه است.

دموکرات‌ها امیدوارند در این انتخابات بتوانند با کسب دست کم ۲۳ کرسی در جلس نمایندگان کنگره اکثریت را از کف جمهوری‌خواهان درآورند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسته انفجاری باراک اوباما هم به آدرس خانه او در واشنگتن دی‌سی ارسال شده بود اما پیش از توزیع شناسایی و خنثی شد