بسته‌های انفجاری 'احتمالا از فلوریدا ارسال شده‌اند'

ساختمان تایم وارنر نیویورک دیروز در پی پیدا شدن یک بسته مشکوک تخلیه شد حق نشر عکس CBS
Image caption ساختمان تایم وارنر نیویورک دیروز در پی پیدا شدن یک بسته مشکوک تخلیه شد

مقام‌های پلیس در آمریکا می‌گویند احتمالا سرنخ‌هایی از مبداء ارسال بسته‌های انفجاری پیدا کرده‌اند که به یک دفتر توزیع پستی در فلوریدا ختم شده است.

همزمان رابرت دنیرو، هنرپیشه سرشناس و جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما، آخرین کسانی‌اند که این بسته‌های برایشان ارسال شده است.

یکی از مقام‌ها که نامش ذکر نشده به رسانه‌های آمریکایی گفته دست کم یکی از این بسته‌ها از فلوریدا ارسال شده بوده است. اما ویلیام سوئنی، دستیار مدیر پلیس فدرال این کشور، اف‌بی‌آی، گفته هنوز نمی‌تواند گزارش‌ها در این باره را تایید کند.

این بسته‌ها که ظاهرا حاوی وسیله‌ای شبیه بمب‌های لوله‌ای است در چهار روز گذشته برای چندین نفر از مقام‌های سابق دولتی و چهره‌های سرشناس دموکرات ارسال شده است.

باراک اوباما و هیلاری کلینتون، برجسته‌ترین نام‌ها در این میان بودند اما بسته اول را پلیس روز دوشنبه در صندوق پستی خانه جورج سورس، میلیاردر سرشناس و حامی بزرگ حرکت‌های لیبرال-دموکراتیک در حومه نیویورک کشف کرد.

بیشتر بخوانید

در پی آن دیروز اعلام شد که بسته مشابهی روز سه‌شنبه به آدرس باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، به صندوق پست انداخته شده بوده که پیش از رسیدن به خانه او در واشنگتن دی‌سی توسط ماموران پلیس مخفی شناسایی شده بود.

با وجود این، امروز (پنجشنبه ۲۵ لکتبر - سوم آبان) مقام‌های پلیس و اف‌بی‌آی از ارایه اطلاعات بیشتر درباره شخص یا اشخاص مظنون پشت ارسال این بسته‌ها امتناع کردند اما گفتند امکان دارد که بسته‌های بیشتری از این نوع ارسال شده که هنوز شناسایی نشده‌اند.

در همین حال، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته بخشی از تحقیقات متوجه جنوب فلوریدا است.

حق نشر عکس CBS
Image caption پلیس در بیرون رستوران رابرت دنیرو در نیویورک

ویلیام سوئنی، دستیار مدیر اف‌بی‌آی هم گفته پودر سفیدی که همراه بسته پستی به دفتر شبکه سی‌ان‌ان در نیویورک ارسال شده بود و قرار بود به دست جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا و از منتقدان جدی دونالد ترامپ برسد، حاوی ماده شیمیایی خطرناکی نیست.

این مقام اف‌بی‌آی گفته همه بسته‌هایی که تاکنون کشف شده به مقر اف‌بی‌آی در شهر کوانتیکو ویرجینیا (در نزدیکی واشنگتن، پایتخت) ارسال شده و همچنان در آزمایشگاه تحت بررسی است.

افرادی که تا عصر پنجشنبه قرار بود این بسته‌های را دریافت کنند عبارتند از:

  • باراک اوباما، رئیس جمهور سابق - دموکرات
  • هیلاری کلینتون، وزیرخارجه سابق و رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ - دموکرات
  • جو بایدن، معاون رئیس جمهوری در دوران باراک اوباما - دموکرات
  • جان برنان، رئیس سابق سیا، منتقد جدی دونالد ترامپ
  • اریک هولدر، دادستان کل سابق در دوران باراک اوباما
  • مکسین واترز، نماینده دموکرات کنگره از ایالت کالیفرنیا
  • رابرت دنیرو، هنرپیشه سینما و از منتقدان جدی دونالد ترامپ

هیچ کدام از این بسته‌ها منفجر نشده و هنوز معلوم نیست که آیا آنها واقعا قدرت انفجاری داشته‌اند.

امروز (پنجشنبه) گزارش شد که یکی از این بسته‌ها به آدرس رستورانی که نیویورک که رابرت دنیرو، هنرپیشه سرشناس سینما، مالک آن است ارسال و کشف شده است.

رابرت دنیرو از منتقدان سرسخت آقای ترامپ است و او را یک "فاجعه ملی" خوانده است.

پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری، آقای دنیرو در ویدیویی که برای تشویق مردم به رای دادن ضبط شد، با حمله به دونالد ترامپ گفت "دلم می‌خواهد با مشت توی صورتش بکوبم".

حق نشر عکس Reuters
Image caption رابرت دنیرو بارها علنا از رئیس‌جمهور آمریکا به تندی انتقاد کرده است

وقتی در ماه ژوئن آقای دنیرو دوباره به آقای ترامپ حمله کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش، این هنرپیشه برنده جایزه اسکار را "فردی با هوش خیلی کم" خواند.

ان‌بی‌سی به نقل از پلیس نیویورک گفته است ساختمان این رستوران پس از دریافت این بسته مشکوک تخلیه شده است.

جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا هم در واکنش به این واقعه و خطاب به آقای ترامپ گفته: "سرزنش کردن دیگران را متوقف کن. در آیینه نگاه کن. لحن تحریک‌کننده و توهین‌آمیز تو و دروغ‌هایت و این که دیگران را به خشونت فیزیکی تشویق می‌کنی، مایه خفت است."

کارشناسان بسیاری روز پنجشنبه در رسانه‌های نزدیک به دموکرات‌ها آقای ترامپ و سخنان تند و تحقیرآمیز او نسبت به مخالفان و رسانه‌ها را از علل زمینه‌ساز وقایعی چون ارسال این بسته‌های مشکوک دانستند.

پلیس و فرماندار نیویورک هم ارسال این بسته‌ها را به وضوح "اقدامی تروریستی" خواندند.

با این حال، جمهوری‌خواهان و حامیان آقای ترامپ می‌گویند این رسانه‌های دست چپی هستند که به علت "سیاه‌نمایی‌ها و انتقاد بی‌پایان" از رئیس‌جمهوری باید سرزنش شوند.

آقای ترامپ آروز گذشته گفته بود: "امنیت مردم آمریکا بالاترین و مهم‌ترین اولویت من است. در چنین زمانی باید متحد شویم، کنار هم بایستیم و پیغامی واضح و غیرقابل‌انکار بفرستیم که تهدید و خشونت سیاسی از هر نوع آن در آمریکا جایی ندارد."

اما امروز، رئیس‌جمهور آمریکا با هدف قرار دادن دوباره رسانه‌ها، از آنها خواست که با هدف آرام کردن اوضاع از آنچه او "اخبار جعلی و سیاه‌نمایی" می‌خواند دست بکشند.

موضوعات مرتبط