شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا درگذشت

شاهزاده فیلیپ

کاخ باکینگهام می‌گوید شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم در ۹۹ سالگی درگذشته است.

شاهزاده فیلیپ در سال ۱۹۴۷ با شاهدخت الیزابت، پنج سال پیش از آن که ملکه بریتانیا شود، ازدواج کرد. او طولانی‌ترین دوره را به عنوان همسر سلطنتی در تاریخ بریتانیا سر کرده است.

در بیانیه کاخ باکینگهام آمده است: "علیاحضرت ملکه الیزابت دوم با ناراحتی عمیق مرگ همسر محبوب خود، والاحضرت شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ را اعلام می‌کند."

"والاحضرت امروز صبح در قلعه ویندزور در آرامش درگذشت."

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که شاهزاده فیلیپ " الهام بخش زندگی جوانان بی شماری بوده است".

شاهزاده فیلیپ در ماه مارس از بیمارستانی که تحت درمان بود، مرخص شد.

توضیح تصویر،

کارکنان کاخ باکینگهام یادداشت کاخ درباره مرگ شاهزاده فیلیپ را برای نصب روی نرده‌ها حمل می‌کنند

آقای جانسون که در دفتر نخست‌وزیری در داونینگ استریت سخن می‌گفت افزود "او در هدایت خانواده سلطنتی و نهاد سلطنت کمک ارزشمندی بود به نحوی که این نهاد امروز به عاملی مسلم و حیاتی برای حفظ توازن و سعادت زندگی ملی ما تبدیل شده است."

نخست وزیر بریتانیا گفته است که خبر "درگذشت دوک ادینبورگ" را "با اندوه فراوان" دریافت کرد.

وی گفت: "پرنس فیلیپ محبت چند نسل‌ را در اینجا، در بریتانیا، در همه کشورهای جامعه مشترک المنافع و در سراسر جهان به دست آورده بود."

آقای جانسون با ادای احترام به نقش دوک ادینبورگ به عنوان شخصی که طولانی‌ترین زندگی مشترک را با یکی از فرمانروایان تاریخ بریتانیا داشته، از او به عنوان یکی از آخرین بازماندگان افرادی نام برد که در عملیات نظامی در جنگ جهانی دوم شرکت داشتند.

آقای جانسون گفت: "او معیارهای اخلاقی را که در طول خدمت نظامی در آن درگیری آموخت، در خدمات خود در جریان تحولات بی سابقه دوران پس از جنگ به کار گرفت."

منبع تصویر، TIM GRAHAM/PA

ملکه الیزابت و شاهزاده فیلیپ چهار فرزند، هشت نوه و ۱۰ نتیجه دارند.

فیلیپ، ۱۰ ژوئن سال ۱۹۲۱ میلادی در جزیره یونانی کورفو به دنیا آمد. اندرو، پدر فیلیپ، شاهزاده یونان و دانمارک، پسر کوچکتر شاه جورج اول یونانی‌ها بود و مادرش آلیس که شاهدخت باتنبرگ خوانده می‌شد، دختر لرد لوئیس مونتباتن و نواده ملکه ویکتوریا بود.

تسلیت دولت محلی اسکاتلند

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند گفته است که از درگذشت دوک ادینبورگ "غمگین" شده است.

او در توییتر خود نوشت: "من شخصا و عمیقا از طرف خود و مردم اسکاتلند این واقعه را به علیاحضرت ملکه و خانواده او تسلیت می گویم."

شاهزاده فیلیپ در سال ۱۹۴۷ و پنج سال پیش از آنکه شاهزاده خانم الیزابت به مقام سلطنت بریتانیا برسد، با او ازدواج کرد و طولانی ترین زندگی مشترک یکی از فرمانروایان بریتانیا را با او گذراند.

در ماه مارس ، دوک ادینبورگ پس از یک ماه، از بیمارستان مرخص شد.

او به خاطر یک عارضه قلبی قدیمی در بیمارستان سنت بارتولیمو در لندن تحت عمل جراحی قرار گرفت.