رئیس مجلس سریلانکا از تعلیق پارلمان توسط رئیس جمهوری انتقاد کرد

سریلانکا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

میتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری (راست) و ماهیندا راجاپاسکه، نخست وزیر جدید - رئیس پارلمان در مورد تبعات اقدام رئیس جمهوری در تعلیق پارلمان هشدار داده است

کارو جیاسوریا، رئیس مجلس سریلانکا از میتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری این کشور خواسته است تا در تصمیم خود برای تعلیق پارلمان تجدید نظر کند.

کارو جیاسوریا در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری گفته است که این تصمیم عواقب ناخوشایندی خواهد داشت و لازم است حقوق نمایندگان پارلمان از جمله رانیل ویکراماسینگهه، نخست وزیر، محفوظ بماند.

در ساختار سیاسی سریلانکا، نخست وزیر و اعضای هیئت دولت عضو پارلمان هستند.

روز جمعه، (۲۶ اکتبر) رئیس جمهوری سریلانکا نخست وزیر را برکنار و ماهیندا راجاپاسکه، رئیس جمهوری سابق را به جای او منصوب کرد.

آقای ویکراماسینگهه این اقدام را غیرقانونی خوانده و گفته است که هنوز نخست وزیر است و در برابر اقدام برای خارج کردن او از دفتر کارش مقاومت به خرج می‌دهد.

+

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رانیل ویکراماسینگهه برکناری خود از سمت نخست وزیری را نپذیرفته و همچنان خود را نخست وزیر قانونی می‌داند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان، صدها تن از طرفداران حزب او در مخالفت با تصمیم رئیس جمهوری دست به اعتراض زده‌اند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٥، آقای ویکراماسینگه از طرفداران میتریپالا سیریسنا بود و برای پیروزی او در انتخابات تلاش فراوانی کرد اما در ماه‌های اخیر، دو طرف بر سر اجاره یک بندر به هند اختلاف نظر پیدا کرده‌اند.

حزب وحدت ملی رانیل ویکراماسینگه با وعده محاکمه و مجازات عاملان خشونت دولتی در زمان ریاست جمهوری آقای راجاپاسکه در انتخابات پارلمانی اخیر پیروز شد.

طبق قانون اساسی سریلانکا، رئیس جمهوری که برای دوره شش ساله به این سمت انتخاب می‌شود، رئیس کشور و رئیس قوه مجریه است و هیئت وزیران را تعیین می‌کند. رئیس جمهوری معمولا رهبر حزب اکثریت در پارلمان را به عنوان نخست وزیر منصوب می‌کند. نخست وزیر ریاست هیئت دولت را در دست دارد و مسئول اداره امور کشور است.

نخست وزیر باید بتواند رای اعتماد پارلمان را به دست آورد.

طبق قوانین سریلانکا، رئیس جمهوری می‌تواند پس از یک سال بعد از تشکیل پارلمان، فعالیت آن را به حالت تعلیق درآورد یا پارلمان را منحل کرده و فرمان انتخابات جدید را صادر کند.