مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل؛ رقابت بین راست و چپ

بولسونارو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بولسونارو و همسرش پس از انداختن آراء خود به صندوق - نامزد راستگرا همچنان پیشتاز است

رای‌گیری در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل ادامه دارد و نظرسنجی‌ها همچنان از پیشتازی نامزد راست افراطی حکایت دارد.

در مرحله اول رای‌گیری که روز ۷ اکتبر صورت گرفت، هیچیک از نامزدهای انتخابات به حد نصاب ۵۰ درصد آراء دست نیافت و مرحله دوم با شرکت ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی، و فرناندو حداد، از حزب چپگرای کارگران برزیل، به امروز، ۲۸ اکتبر موکول شد.

در مرحله اول انتخابات، آقای بولسونارو به ۴۷ درصد و آقای حداد به ۲۸درصد آراء دست یافتند اما در روزهای اخیر، نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش اختلاف بین آراء دو نامزد بوده است.

با اینهمه، هنوز هم به نظر می‌رسد احتمال انتخاب ژایر بولسونارو بیش از رقیب چپگرای اوست.

حزب کارگران برزیل برای چهارده سال قدرت را در این کشور در دست داشت اما در سال‌های اخیر شماری از اعضای حزب و مقامات سابق دولتی وابسته به آن با اتهامات فساد مالی مواجه بوده‌اند. همچنین، پس از یک دوره رونق اقتصادی، برزیل در زمان زمامداری حزب کارگران، شرایط اقتصادی این کشور در چند سال اخیر مطلوب نبوده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حداد و همسرش - نامزد حزب کارگران در مورد نتایج انتخاب رقیب خود برای دموکراسی برزیل هشدار داده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نامزد اولیه حزب کارگران برای این انتخابات لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین بود که پیشتر به اتهام فساد مالی محاکمه و محکوم شده بود. با وجود محکومیت قضایی، وی خود را نامزد این انتخابات کرد اما دادگاه قانون اساسی برزیل رای داد که محکومان قضایی حق نامزدی در انتخابات را ندارند. آقای دا سیلوا اوایل ماه سپتامبر رسما از نامزدی حزب انصرف داد.

آقای بولسونارو از نارضایی بسیاری از رای‌دهندگان از عملکرد ضعیف دولت حزب کارگران در سال‌های اخیر حداکثر بهره‌برداری را کرده و چپگرایان را مسئول افزایش خشونت، مشکلات اقتصادی و فساد در تشکیلات دولتی معرفی کرده است.

بسیاری از مردم برزیل گفته‌اند که ژایر بولسونارو، میلیونر ۶۳ ساله از حزب سوسیال لیبرال را از طریق حساب‌هایش در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌‌کنند، شیوه‌ای که یادآور ابتکار رئیس جمهوری آمریکا در جلب نظر مردم بوده است.

این سیاستمدار برزیلی سابقا افسر ارتش بود و در دهه ۱۹۸۰ برای دفاع از حقوق نظامیان وارد عرصه سیاست شد. در آن زمان برزیل به تازگی از دموکراسی برخوردار شده و اولین انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کرده بود.

برنامه‌های ژایر بولسونارو شامل سختگیری در مورد مجرمان، مخالفت با برخی آزادی‌های مدنی از جمله حقوق همجنسگرایان، و تاکید بر گرایش‌های مذهبی در سیاست است.

فرناندو حداد، رقیب انتخاباتی آقای بولسونارو هشدار داده است که برخی از برنامه‌های رقیب او، از جمله آزادی حمل سلاح باعث تشدید خشونت در این کشور خواهد شد. این نامزد چپگرا ابراز نگرانی کرده است که انتخاب ژایر بولسونارو می‌تواند دموکراسی و نهادهای دموکراتیک برزیل را به مخاطره اندازد.