سقوط یک هواپیمای بوئینگ در اندونزی

شرکت لایون یکی از خطوط هوایی ارزان قیمت اندونزی است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شرکت لایون یکی از خطوط هوایی ارزان قیمت اندونزی است

یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هوایی لایون با ۱۸۹ سرنشین بعد از برخاستن از باند در جاکارتا، پایتخت اندونزی سقوط کرد.

این پرواز قرار بود از پایتخت به مقصد شهر پنگکال پینانگ پرواز کند.

چند دقیقه بعد از بلند شدن از روی باند، ارتباط این هواپیما با برج کنترل قطع شد. آخرین خبری که از این هواپیما مانده، گذر آن از روی دریاست. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که کسی از این پرواز جان سالم به در برده باشد.

هواپیمایی که سقوط کرده هواپیمایی نو بوده و از اواسط تابستان امسال به کار گرفته شده بود. رئیس شرکت هوایی لایون ایر گفته هواپیما نقصی فنی داشته اما این نقص پیش از پرواز برطرف شده بوده است.

لایون ایر همچنین در بیانیه‌ای گفت خلبان و کمک خلبان روی هم یازده هزار ساعت تجربه پرواز داشتند.

مقام‌های رسمی گفته‌اند که ۱۷۹ سرنشین بزرگسال، یک نوزاد، دو کودک، دو خلبان و پنج خدمه پرواز سرنشینان این هواپیما بودند.

سه نفر از خدمه پرواز تحت تعلیم بودند و یک تکنیسین هم درهواپیما بوده است. بی‌بی‌سی مطلع شده که بیست کارمند وزارت اقتصاد اندونزی هم در این پرواز بوده‌اند.

رییس آژانس بلایای اندونزی، تصاویری از بقایای هواپیما را منتشر کرده است.

هنوز مشخص نیست دلیل سقوط این هواپیما چه بوده است.

هواپیمای بوئینگ "۷۳۷ ماکس ۸" از سال ۲۰۱۶ وارد سیستم هوایی کشورها شده اما در همین مدت کم به گمان بعضی از کارشناسان بی مشکل نبوده است.

هواپیماهای سری ماکس سریعتر از هر هواپیمایی در تاریخ بوئینگ فروش رفته و چهار مدل دارد، هفت، هشت،نه و ده. سری ماکس هشت بوئینگ ٧٣٧ از سال ٢٠١٦ در خطوط هوایی به کار گرفته شده است.

هواپیمایی که در اندونزی سقوط کرد تولید سال ٢٠١٨ بود. از این هواپیمای تک‌راهرو در پروازهای کوتاه استفاده می‌شد.

شرکت بوئینگ در بیانیه‌ای با ابراز تاسف و همدردی با قربانیان و خانواده‌هایشان گفت این شرکت آماده است به تحقیق درباره علت سانحه از نظر فنی کمک کند.

دولت استرالیا به کارکنان دولت و شرکت‌های طرف قرارداد گفته تا روشن شدن نتیجه این تحقیقات از شرکت هوایی لایون ایر استفاده نکنند.