مرکل در پایان دوره صدراعظمی از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند

آنگلا مرکل

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آنگلا مرکل از سال ۲۰۰۰ ریاست حزب دموکرات مسیحی را برعهده داشته است. آنگرت کرامپ کارن باوئر، دبیر کل حزب دموکرات مسیحی (راست) نامزدی خود را برای رهبری حزب و جانشینی خانم مرکل اعلام کرده است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱ هم‌زمان با پایان دوره فعلی صدراعظمی خود از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند.

خانم مرکل که رهبری حزب دموکرات مسیحی آلمان را هم بر عهده دارد، همچنین گفت که در ماه دسامبر (دو ماه دیگر) در انتخابات ریاست حزب شرکت نخواهد کرد.

پیشتر رسانه‌های آلمان گزارش داده بودند که آنگلا مرکل، به مقام‌های ارشد حزب گفته که در انتخابات رهبری حزب شرکت نخواهد کرد.

تصمیم خانم مرکل در حالی اعلام شده که حزب او در انتخابات اخیر منطقه‌ای آلمان شکست سختی خورد که ثبات دولت ائتلافی او را به خطر روبرو کرد.

صدر اعظم آلمان گفت تمام مسئولیت شکست‌های اخیر در رای‌گیری‌ها را بر عهده می‌گیرد.

آنگلا مرکل از ۱۸ سال پیش ریاست حزب دموکرات مسیحی ( CDU) آلمان را به عهده داشته است و از سال ۲۰۰۵ تا کنون صدر اعظم آلمان بوده است.

خانم مرکل به مقام‌های حزب خود گفته است که بعد از شکست حزب راست میانه دموکرات مسیحی و حزب چپ میانه سوسیال دموکرات، متحد حزب خانم مرکل، در انتخابات ایالات هسن آلمان، او تصمیم گرفته برای رهبری حزب نامزد نشود.

با وجود این خانم مرکل تاکید کرده که قصد دارد همچنان صدر اعظم آلمان باقی بماند.

این در تقابل با موضع‌گیری‌های قبلی خانم مرکل است که رهبری حزب را با صدراعظمی مرتبط دانسته بود، به این معنی که گفته بود تنها در صورتی صدراعظم خواهد ماند که رهبر حزب هم باشد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان، نامزدی خود را برای ریاست حزب دموکرات مسیحی و جانشینی خانم مرکل اعلام کرده است

با وجود تاکید بر ادامه کار خانم مرکل به عنوان صدراعظم، خبر کناره‌گیری او از ریاست حزب، رقابت‌‌ تازه‌ای را در حزب دموکرات مسیحی برای یافتن جانشین او به عنوان صدراعظم آلمان ایجاد خواهد کرد.

خانم مرکل خبر نامزدی دو سیاستمدار ارشد حزب دموکرات مسیحی برای جانشینی خود را تایید کرد ولی گفت که قصد حمایت از نامزدها را ندارد.

ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان، و آنگرت کرامپ کارن باوئر، دبیر کل حزب دموکرات مسیحی نامزدی خود را برای رهبری حزب و جانشینی خانم مرکل اعلام کرده‌اند.

صدراعظم آلمان به طور معمول با رای‌گیری در انتخابات فدرال مشخص می‌شود که دور بعدی آن قرار است در سال ۲۰۲۱ برگزار شود.

جنی هیل، خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین می‌گوید تازه‌ترین عقب‌نشینی خانم مرکل در حالی صورت گرفته که او و حزبش سال ناموفقی را پشت سر گذاشته‌اند که شاهد بحرانی پس از بحران دیگر بوده است.