هواپیمای اندونزیایی 'در پرواز قبلی دچار ایراد فنی شده بود'

بستگان قربانیان در انتظار خبری از آنها حق نشر عکس Getty Images
Image caption بستگان قربانیان در انتظار خبری از آنها

برگ معاینه فنی هواپیمای اندونزیایی که روز دوشنبه به فاصله کوتاهی پس از برخاستن از فرودگاه جاکارتا سقوط کرد نشان می دهد که هواپیما یک روز پیشتر دچار اشکال فنی شده بود.

در آن برگ فنی برای پروازی از بالی به جاکارتا در روز یکشنبه که بی بی سی به آن دست یافته، آمده بود که یکی از ابزارهای هواپیما "قابل اعتماد نیست".

این بوئینگ ۷۳۷ که از جاکارتا برخاسته بود با ۱۸۹ سرنشین در دریا سقوط کرد و نشانه ای از وجود بازماندگان به چشم نمی خورد.

بیشتر بخوانید: سقوط یک هواپیمای بوئینگ در اندونزی

مقام های خطوط هوایی ارزان "لایون ایر" که صاحب هواپیماست تاکنون به درخواست بی بی سی برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده اند.

پرواز جی تی ۶۱۰ به سوی شهر "پانگکال پینانگ" در غرب کشور می رفت که سقوط کرد. امدادگران تاکنون برخی از اجساد و متعلقات قربانیان را از آب گرفته اند. از خانواده ها خواسته شده برای شناسایی اجساد به بیمارستان بروند.

گزارش می شود که این اولین حادثه جدی برای "بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸" است.

حق نشر عکس Indonesia Search and Rescue
Image caption جمع آوری قطعات از دریا

ایراد فنی چه بود؟

در برگ معاینه فنی مربوط به پرواز قبلی هواپیما اشاره شده بود که سرعت نمایش داده شده بر صفحه نمایش کاپیتان هواپیما "غیر قابل اعتماد است" و ارتفاع نمایش داده شده هم میان دو صفحه نمایش کاپیتان و افسر اول فرق می کند.

پیشتر ادوارد سایریت مدیر عامل این شرکت گفت که هواپیما در پرواز قبلی یک "ایراد فنی" نامشخص داشته است اما افزود که این مشکل "حل شد."

این خط هوایی در مجموع یازده فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ دارد اما به گفته مدیر شرکت سایر جت های این ناوگان ایراد فنی مشابهی نداشته اند و برنامه ای برای زمین گیر کردن آنها وجود ندارد.

پرواز از جاکارتا

پرواز جی تی ۶۱۰ ساعت ۶:۲۰ صبح روز دوشنبه (۲۳:۳۰ یکشنبه به وقت گرینویچ) از جاکارتا بلند شد.

هواپیما قرار بود یک ساعت بعد به فرودگاه "دپاتی امیر" در پانگکال پینانگ برسد اما تماس با آن ۱۳ دقیقه بعد از شروع پرواز قطع شد.

مقام ها می گویند خلبان خواستار بازگشت به فرودگاه سوکارنو-هاتا شده بود.

سوتوپو پروو سرپرست سازمان حوادث اندونزی تصاویری از قطعات لاشه و تعلقات شخصی مسافران هواپیما در دریا منتشر کرده است.

حق نشر عکس Sutopo Purwo Nugroho
Image caption عکسی که سرپرست سازمان حوادث اندونزی از محل سقوط منتشر کرد
حق نشر عکس AFP
Image caption یک هواپیمای لایون ایر در سال 2013 در دریای نزدیک بالی فرود اضطراری داشته اما همه سرنشینان به سلامت خارج شدند