آمریکا خواستار پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح در یمن شد

ماتیس، ترامپ و پومپئو

منبع تصویر، The Washington Post

توضیح تصویر،

ماتیس، ترامپ و پومپئو - پومپئو رسما خواستار توقف درگیری نظامی شده و ماتیس برتلاش برای کاهش تلفات غیرنظامی تاکید نهاده است

آمریکا خواستار پایان جنگ در یمن و آغاز مذاکرات صلح بین طرف‌های درگیر شده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای گفته است که لازم است درگیری نظامی در یمن پایان یابد و مذاکرات برای برقراری صلح در این کشور به رهبری سازمان ملل از ماه آینده آغاز شود. وی خواستار توقف حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی و امارت عربی متحده و عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در داخل خاک یمن شده است.

آقای پومپئو گفته است: "زمان توقف مخاصمات از جمله حملات موشکی و پهپادی حوثی ها علیه مناطق تحت اختیار عببستان سعودی و امارات عربی متحده و در پی آن، عملیات هوایی ائتلاف در تمامی مناطق پرجمعیت یمن متوقف شود."

در جنگ یمن، ایالات متحده با قرار دادن امکانات سوخت گیری هوایی و آموزش هدف‌گیری به نیروهای ائتلاف کمک می‌کنند. وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته گفت که او به کنگره اطلاع داده که عربستان سعودی و امارات عربی متحده تمامی توان خود را به کار می گیرند تا تلفات غیرنظامی در عملیات هوایی آنها کاهش یابد.

تلفات غیرنظامی در جریان جنگ یمن یکی از موارد انتقاد شدید از عملیات ائتلاف به رهبری عربستان بوده است. در سال ۲۰۱۵، شورشیان حوثی، که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند، پایتخت را تصرف و رئیس جمهوری را برکنار کردند، عربستان سعودی ائتلافی را از چند کشور مسلمان و عرب برای کمک نظامی به نیروهای دولتی تشکیل داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای حوثی از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند

جامعه جهانی دولت منصور عبد ربه هادی، رئیس جمهوری یمن را که در سال ۲۰۱۲ یه این سمت انتخاب شد دولت قانونی و مشروع یمن می داند. وی در پی کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق، در جریان خیزش بهار عربی به این سمت انتخاب شده بود و قرار بود پس از ایجاد ساختارهای لازم برای فعالیت های دموکراتیک، انتخابات بعدی برگزار شود.

در حال حاضر، بخش های عمده ای از یمن تحت تسلط حوثی ها قرار دارد و دولت یمن نیز در نواحی جنوبی این کشور مستقر شده است.

ناظران جنگ یمن را جنگ نیابتی بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان توصیف کرده و در مورد وقوع یک جنگ فرقه ای در منطقه هشدار داده اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ارتش دولتی یمن - جامعه جهانی دولت مورد به رهبری منصور عبد ربه هادی را دولت قانونی و مشروع یمن می‌داند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

درگیری نظامی در یمن علاوه بر خسارات جانی و مالی، باعث وخامت اوضاع اقتصادی این کشور فقیر منطقه شده و شرایط دشواری را برای مردم آن به همراه آورده است. به گزارش سازمان ملل، از ۲۲ میلیون نفر جمعیت یمن، بیش از ۸ میلیون با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شده و در معرض قحطی قرار گرفته اند.

چند هفته پیش، مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت که این سازمان امیدوار است بتواند تا ماه آینده طرف های درگیر را به پای میز مذاکره بیاورد. وزیران خارجه و دفاع آمریکا پیش از این از تلاش سازمان ملل برای خاتمه جنگ در یمن حمایت کرده بودند.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته با تاکید بر تلاش آمریکا برای کاهش تلفات غیرنظامی در یمن از طریق آموزش بهتر به نیروهای ائتلاف، گفت که لازم است هر دو طرف هرچه زودتر گام هایی اساسی به سوی مذاکره و صلح بردارند. وی گفت آمریکا خواستار آن است که اقدام به سوی آتش بس و آماده کردن زمینه مذاکرات صلح ظرف سی روز آینده آغاز شود.

وزیر خارجه آمریکا هم گفته است که توقف درگیری نظامی و از سرگیری مذاکرات صلح برای جلوگیری از تعمیق بحران انسانی در یمن ضرورت دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تصویری تلویزیونی حمله موشکی حوثی‌ها به عربستان - توقف فوری حملات موشکی و پهپادی به مناطق تحت تسلط عربستان و امارات از خواسته‌های آمریکاست

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پایگاه هوایی عملیاتی عربستان - وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف حمله هوایی به مناطق غیرنظامی شده است