اتریش از پیمان جهانی مهاجرتی سازمان ملل خارج شد

کورتس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کورتس بخش‌های از پیمان جهانی مهاجرت را قابل انتقاد تشخیص داده و در نتیجه از این پیمان خارج شده است

دولت اتریش از یک سند جهانی مربوط به مهاجرت خارج شده و چند کشور اروپایی دیگر نیز گفته اند حاضر به پیوستن به این پیمان نیستند.

روز سه‌شنبه، ۹ آبان (۳۱ اکتبر)، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش و رئیس حزب راستگرای مردم، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت او تصمیم گرفته است تا از پیمان جهانی "مهاجرت امن، منضبط و منظم" خارج شود و افرود که "ما برخی نکات مندرج در این پیمان را بسیار قابل انتقاد تلقی می‌کنیم که از جمله اختلاط دو مساله مهاجرت با هدف برخورداری از امنیت و مهاجرت برای کار و اهداف اقتصادی است."

نخست وزیر اتریش گفته است که نباید به مهاجرانی که با قایق و به طور غیرقانونی خود را به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌رسانند اجازه داد آزادانه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شوند.

در جریان "بحران پناهجویان" سال ۲۰۱۵ که کشورهای اروپایی با موج ورود پناهجویان مواجه بودند، تعداد پناهجویانی که اتریش پذیرفت به حدود یک درصد جمعیت آن کشور رسید که بسیاری از آنان به خاطر جنگ و فقر از کشورهای خاورمیانه و آفریقا گریخته و عازم اروپا شده بودند. اکثر این مهاجران را جنگ‌زدگان سوری تشکیل می‌دادند اما پناهجویانی از ایران و افغانستان نیز در میان آنان بودند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مهاجران در مرز اتریش و آلمان - ورود گسترده مهاجران و پناهجویان به اروپا در سال ٢٠١٥ زمینه ساز گرایش برخی کشورهای اروپایی به راستگرایان مخالف پذیرش مهاجران بوده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نگرانی از پذیرش این تعداد پناهجو به موضوع اصلی در مبارزات انتخابات پارلمانی سال گذشته اتریش منجر شد و زمینه کسب قدرت توسط حزب راستگرای آزادی را فراهم آورد. ممانعت از ورود گسترده مهاجران و اجرای سیاست‌های سختگیرانه‌ای مانند کاهش کمک مالی دولت به مهاجران جدید از جمله برنامه‌های انتخابات این حزب بود.

اوایل ماه جاری، هاینتس گریستیان استراخه، معاون صدراعظم و از مخالفان صریح‌اللهجه پذیرش مهاجران در مورد محتوای این پیمان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که اجرای آن "حق حاکمیت" اتریش را مخدوش خواهد کرد.

قرار است در ماه دسامبر پیمان جهانی مهاجرت در مراسمی در مراکش توسط کشورهای عضو سازمان ملل امضا شود و دولت اتریش گفته است که در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

علاوه بر اتریش، دولت راستگرای مجارستان نیزاعلام کرده که در مراسم امضای پیمان حضور نمی‌یابد و دولت لهستان نیز گفته است اقدام مشابهی را مورد توجه قرار داده است.

دولت اتریش گفته است با خروج از این پیمان، تعهدی در مورد کاربرد شیوه یکسان رفتار با مهاجران نخواهند داشت.

پیمان جهانی مهاجرت امن، منضبط و منظم یک توافقنامه چندجانبه جهانی بین دولت‌های امضاکننده است. مذاکرات منتهی به تدوین متن این سند به ابتکار و با نظارت و هدایت سازمان ملل به جریان افتاد و به انجام رسد. تمامی ١٩٣ کشور عضو سازمان ملل به استثنای آمریکا در ماه ژوئیه سال جاری پیش‌نویس این پیمان را تایید کردند. دولت آمریکا پیشاپیش گفته بود که به این پیمان ملحق نمی‌شود و حتی در مذاکرات مربوط به آن نیز شرکت نکرد.

این پیمان هدف خود را به اجرا گذشتن ضوابط و شیوه رفتاری یکسانی با مهاجران در تمامی کشورهای امضاکننده و تعهد جمعی به همکاری جهت بهبود روند مهاجرت بین‌المللی توصیف کرده است.