ترکیه: خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان خفه شد

جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و عربستان می‌گوید اطلاعی در این باره ندارد

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و عربستان می‌گوید اطلاعی در این باره ندارد

یک مقام قضایی ترکیه گفته است جمال خاشقجی، روزنامهنگار منتقد سعودی، به محض ورود به کنسولگری عربستان در ترکیه خفه شده است.

عرفان فیدن، دادستان کل استانبول گفته کسانی با قصد قبلی به محض ورود آقای خاشقجی به ساختمان کنسولگری عربستان او را خفه کرده‌اند. این نخستین بیانیه رسمی ترکیه در تایید عمدی بودن قتل آقای خاشقجی و مثله شدن بدن اوست.

آقای خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای اداری مربوط به ازدواج مجددش وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد و تا مدت‌ها از او خبری نبود تا بالاخره عربستان تائید کرد که او کشته شده است.

دادستان پرونده آقای خاشقجی در بیانیه‌ای گفته است این قتل، عمدی بوده و بدن آقای خاشقجی مدت کوتاهی پس از قتل تکه‌تکه شده است.

در رسانه‌های ترکیه، جزئیاتی از این قتل افشا شده بود اما تائید چنین جزئیاتی از زبان مقام‌های ترک نشان می‌دهد آنها از همکاری مقام‌های عربستان سعودی ناامید شده‌اند.

جسد آقای خاشقجی تا کنون کشف نشده است. عربستان نیروهای "خودسر" را مقصر دانسته است.

این برای اولین بار است که دادستان ترکیه جزئیات قتل آقای خاشقجی را به طور علنی اعلام می‌کند.

افشای این اطلاعات ساعاتی پس از برگشتن دادستان عربستان سعودی از استانبول صورت گرفت. دادستانی ترکیه گفت "مجبور" به افشای این جزئیات بوده چون مذاکرات دو طرف "نتیجه‌ای به همراه نداشته است."

پس از روزها انکار عربستان سرانجام پذیرفت که که آقای خاشقجی در کنسولگری کشته شده و در نهایت دادستان این کشور گفت این قتل، "عمدا و از پیش برنامه‌ریزی" شده بوده است.

عربستان گفته است ۱۸ نفر را در این ارتباط بازداشت شده‌اند. دو مقام بلندپایه از جمله احمد العسیری، معاون سازمان اطلاعات و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان برکنار شده‌اند. البته گفته شده این دو در سمت‌های دیگری به کار گرفته شده‌اند.

عربستان سعودی هر نوع ارتباط میان قتل آقای خاشقجی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را رد می‌کند و مدعی است این "نیروهای خودسر" بوده‌اند که آقای خاشقجی را کشته‌اند.

آقای خاشقجی از منتقدان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود.