حمله انتحاری یک جوان ۱۷ ساله به دفتر سازمان امنیت روسیه

مظنون جوان که تصاویر او منتشر شده مخائیل ژلوبیتسکی معرفی شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption مظنون جوان که تصاویر او منتشر شده مخائیل ژلوبیتسکی معرفی شده است

مقام های روسیه می گویند یک جوان ۱۷ ساله در شهر آرخانگلسک در غرب این کشور پس از ورود به دفتر سازمان امنیت روسیه، اف‌اس‌بی، مواد همراه خود را منفجر کرده و کشته شده است.

در این حادثه که در حوالی ساعت ۹:۰۰ به وقت محلی (شش صبح گرینویچ) روی داد سه کارمند اف‌اس‌بی زخمی شدند. انفجار همچنین باعث وارد شدن خسارات جدی به ساختمان شد.

تصاویر دوربین های مداربسته از مظنون و همچنین پیامی که ادعا می شود او در شبکه های اجتماعی پست کرده منتشر شده است.

هرچند اصالت این پیام که در "چت روم" یک گروه آنارشیستی منتشر شده تایید نشده، کاربر پست کننده خود را یک "آنارشیست-کمونیست" توصیف می کند و می گوید که اف‌اس‌بی برای مردم "پرونده سازی می کند و آنها را شکنجه می دهد."

کمیته ضدتروریسم روسیه گفت که براساس یافته های اولیه مظنون یک ساکن محلی بود که بعد از ورود به ساختمان "شیء نامشخصی را از کیفش بیرون کشید که در دستانش منفجر شد."

رسانه های محلی بعدا نام او را میخائیل ژلوبیتسکی کارآموز یک مرکز آموزش فنی اعلام کردند. مادربزرگ مظنون به بخش روسی بی بی سی گفت که نمی داند او چرا باید دست به چنین کاری زده باشد.

او گفت: "او نه مشروب می خورد نه سیگار می کشید، حرف بد هم نمی زد. همیشه سر کلاس هایش می رفت. اصلا نمی فهمم چه شده."

حق نشر عکس AFP
Image caption تدابیر امنیتی در شهر آرخانگلسک تشدید شده است

این حمله تروریستی توصیف شده است. ایگور اورلف فرماندار منطقه گفت که مقام های این شهر، واقع در ۱۲۰۰ کیلومتری شمال مسکو، تدابیر امنیتی را در ساختمان های دولتی تقویت کرده اند.

پیشتر در ماه جاری دانش آموز دیگری در کریمه ۱۹ دانش آموز را در یک مرکز آموزش های فنی کشت.

حمله به دستگاه های امنیتی در روسیه نادر است هرچند پلیس در بخش هایی از ناحیه قفقاز از جمله چچن و داغستان هدف گرفته شده است.

سارا رینسفورد خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید که اف‌اس‌بی در سال جاری درگیر دو پرونده جنجالی علیه گروه هایی بوده که به تلاش برای شورشی خشونت بار متهم شده اند.

در هر دو مورد گروه های حقوق بشر استدلال می کنند که ادعاهای مطرح شده کذب است و در یک مورد براساس اعترافاتی که زیر شکنجه گرفته شده تنظیم شده است.

موضوعات مرتبط