اعلام آمادگی حوثی‌ها و دولت یمن برای ازسرگیری مذاکرات صلح؛ سکوت ائتلاف عربستان

عملیات هوایی ائتلاف سعودی، ویرانه‌های فراوانی در یمن بر جا گذاشته و جان شهروندان غیرنظامی بسیاری را گرفته است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عملیات هوایی ائتلاف سعودی، ویرانه‌های فراوانی در یمن بر جا گذاشته و جان شهروندان غیرنظامی بسیاری را گرفته است.

هم دولت رسمی یمن که از پشتیبانی حکومت سعودی برخوردار است و هم گروه حوثی‌ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرده‌اند. اما ائتلاف نظامی که عربستان آن را رهبری می‌کند، هنوز در این باره موضعی نگرفته است.

یک روز پیش آمریکا خواستار پایان جنگ در یمن و آغاز مذاکرات صلح بین طرف‌های درگیر شده بود.

با افزایش فشارهای دیپلماتیک آمریکا و بریتانیا برای ازسرگیری مذاکرات، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن که دولت او در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود، گفت که آماده بازگشت به میز مذاکرات است.

این مذاکرات را سازمان ملل متحد رهبری ‌کرده و در ماه‌های اخیر با حاضرنشدن طرفین در موارد مختلف، متوقف مانده است.

حوثی‌ها قبل از این دولت یمن را متهم کرده‌اند که مانع سفر فرستادگانشان برای شرکت در این مذاکرات شده است.

این گروه هم‌پیمان ایران که با دولت رسمی یمن در جنگ است و بخش‌های بزرگی از کشور را در دست دارد، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که برای انجام این مذاکرات آمادگی دارد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که ائتلاف عملیات نظامی هوایی در یمن را رهبری می‌کنند، هنوز به طور علنی به فراخوان آمریکا و بریتانیا برای آتش‌بس و مذاکرات پاسخی نداده‌اند.

عملیات عربستان که در آن بارها غیرنظامیان از جمله کودکان هم بمباران شده‌اند، سه سال پیش آغاز شد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، جنگ یمن تا کنون روی‌هم‌رفته ۱۰ هزار کشته بر جا گذاشته است.

توضیح ویدئو،

هشدار سازمان ملل در مورد خطر قحطی در یمن

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته گفت به کنگره اطلاع داده که عربستان سعودی و امارات عربی متحده تمامی توان خود را به کار می‌گیرند تا تلفات غیرنظامی در عملیات هوایی آنها کم شود.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از پشتیبانی تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا و دیگر دولت‌های غربی برخوردار است.

تلفات غیرنظامی در جریان جنگ یمن یکی از موارد انتقاد شدید از عملیات ائتلاف به رهبری عربستان بوده است.

طبق گزارش‌ها این ائتلاف تا روز چهارشنبه هم‌چنان به بندر حدیده که در دست حوثی‌هاست نیرو اعزام می‌کرد. به گفته منابع یمنی نزدیک به این ائتلاف، این ائتلاف تا کنون چند هزار نیرو در این بندر مستقر کرده است.

این بندر پرجمعیت که شریان حیاتی واردات ضروری برای ادامه زندگی یمنی‌هاست.

اگر ائتلاف عربستان به این شهر حمله کند، یک قحطی تمام‌عیار در یمن رقم می‌زند.

هم‌پیمان‌های غربی ریاض بارها هشدار داده‌اند که ائتلاف عربستان از چنین حمله‌ای خودداری کند.

کشته‌شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی منتقد محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، در کنسول‌گری عربستان در استانبول، دست‌اندازی در روابط ریاض با هم‌پیمان‌های غربی‌اش انداخته است.

در سال ۲۰۱۵، شورشیان حوثی، که از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند، پایتخت یمن را تصرف و اعلام کردند رئیس جمهور موردحمایت عربستان را برکنار کرده‌اند.

پس از آن عربستان سعودی ائتلافی را از چند کشور عربی تشکیل داد و عملیات بر یمن را آغاز کرد.

منبع تصویر، The Washington Post

توضیح تصویر،

ماتیس، ترامپ و پومپئو - پومپئو رسما خواستار توقف درگیری نظامی شده و ماتیس برتلاش برای کاهش تلفات غیرنظامی تاکید نهاده است

سازمان ملل متحد به‌تازگی اعلام کرد حدود ۱۴ میلیون نفر از مردم یمن، یعنی نیمی از جمعیت آن، در آستانه قحطی کامل به سر می‌برند.

سازمان یونیسف می‌گوید بیش از هفت میلیون کودک یمنی با کمبود غذا مواجه هستند و حتی آتش‌بس هم به معنی نجات همه آنان نخواهد بود.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد می‌گوید در سه سال گذشته تاکنون بیش از شش هراز کودک یمنی در جنگ کشته یا به شدت زخمی شده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که لازم است درگیری نظامی در یمن پایان یابد و مذاکرات برای برقراری صلح در این کشور به رهبری سازمان ملل از ماه آینده آغاز شود.

او خواستار توقف حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی و امارت عربی متحده و عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در داخل خاک یمن شده است.

آقای پومپئو گفته است: "زمان توقف مخاصمات از جمله حملات موشکی و پهپادی حوثی ها علیه مناطق تحت اختیار عببستان سعودی و امارات عربی متحده و در پی آن، عملیات هوایی ائتلاف در تمامی مناطق پرجمعیت یمن متوقف شود."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای حوثی از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند

جامعه جهانی دولت منصور عبد ربه هادی، رئیس جمهوری یمن را که در سال ۲۰۱۲ یه این سمت انتخاب شد دولت قانونی و مشروع یمن می داند. وی در پی کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق، در جریان خیزش بهار عربی به این سمت انتخاب شده بود و قرار بود پس از ایجاد ساختارهای لازم برای فعالیت های دموکراتیک، انتخابات بعدی برگزار شود.

در حال حاضر، بخش های عمده ای از یمن تحت تسلط حوثی ها قرار دارد و دولت یمن نیز در نواحی جنوبی این کشور مستقر شده است.

ناظران جنگ یمن را جنگ نیابتی بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان توصیف کرده و در مورد وقوع یک جنگ فرقه ای در منطقه هشدار داده اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ارتش دولتی یمن - جامعه جهانی دولت مورد به رهبری منصور عبد ربه هادی را دولت قانونی و مشروع یمن می‌داند

درگیری نظامی در یمن علاوه بر خسارات جانی و مالی، باعث وخامت اوضاع اقتصادی این کشور فقیر منطقه شده و شرایط دشواری را برای مردم آن به همراه آورده است. به گزارش سازمان ملل، از ۲۲ میلیون نفر جمعیت یمن، بیش از ۸ میلیون با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شده و در معرض قحطی قرار گرفته اند.

چند هفته پیش، مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت که این سازمان امیدوار است بتواند تا ماه آینده طرف های درگیر را به پای میز مذاکره بیاورد. وزیران خارجه و دفاع آمریکا پیش از این از تلاش سازمان ملل برای خاتمه جنگ در یمن حمایت کرده بودند.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته با تاکید بر تلاش آمریکا برای کاهش تلفات غیرنظامی در یمن از طریق آموزش بهتر به نیروهای ائتلاف، گفت که لازم است هر دو طرف هرچه زودتر گام هایی اساسی به سوی مذاکره و صلح بردارند. وی گفت آمریکا خواستار آن است که اقدام به سوی آتش بس و آماده کردن زمینه مذاکرات صلح ظرف سی روز آینده آغاز شود.

وزیر خارجه آمریکا هم گفته است که توقف درگیری نظامی و از سرگیری مذاکرات صلح برای جلوگیری از تعمیق بحران انسانی در یمن ضرورت دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تصویری تلویزیونی حمله موشکی حوثی‌ها به عربستان - توقف فوری حملات موشکی و پهپادی به مناطق تحت تسلط عربستان و امارات از خواسته‌های آمریکاست

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پایگاه هوایی عملیاتی عربستان - وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف حمله هوایی به مناطق غیرنظامی شده است