مقام ارشد ترکیه: جسد خاشقجی در اسید حل شده است

جمال خاشقجی

یکی از مقامات ارشد ترکیه می‌گوید به باور او قطعات جسد جمال خاشقجی در اسید حل شده است.

یاسین آقتای یکی از اعضای ارشد حزب حاکم، حزب عدالت و توسعه- و مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز گفت "تنها نتیجه منطقی" این است که عاملان قتل روزنامه‌نگار عربستان سعودی جسد را نابود کرده‌اند "طوری که اثری از آن نماند."

آقای آقتای به روزنامه حریت گفت دلیل اینکه جسد جمال خاشقجی را قطعه قطعه کردند این بود که راحت‌تر بتوان آن را حل کرد: "الان ما می‌بینیم که فقط جسدش را قطعه قطعه نکردند بلکه آن را بخار هم کردند."

خدیجه چنگیز نامزد آقای خاشقجی در مقاله‌ای که در پنج روزنامه معتبر از جمله گاردین بریتانیا و واشنگتن پست آمریکا منتشر شد از رهبران دنیا خواست تا عاملان این قتل به دست عدالت سپرده شوند.

در همین حال به گزارش واشنگتن پست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در گفتگوی تلفنی با جرد کوشنر داماد آقای ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی گفته بود که آقای خاشقجی یک اسلامگرای تندرو و عضو اخوان المسلمین بوده است.

به گزارش واشنگتن پست این گفتگو درست یک هفته بعد از قتل آقای خاشقجی انجام شد و پیش از آن که عربستان قتل آقای خاشقجی را بپذیرد.

عربستان این مکالمه و همچنین دخالت اعضای خاندان سلطنتی در این قتل را تکذیب کرده و گفته "تمام تلاشش را برای روشن شدن واقعیات می‌کند."

خانواده آقای خاشقجی در بیانیه‌ای عضویت آقای خاشقجی در اخوان المسلمین را تکذیب کرده و گفتند خود او هم در سالهای اخیر بارها گفته بود که عضو اخوان المسلمین نیست: "جمال خاشقجی به هیچ وجه فرد خطرناکی نبود و ادعای خلاف آن مسخره است."

آقای خاشقجی که به رهبران عربستان سعودی بخصوص محمد بن سلمان ولیعهد این کشور انتقاد می‌کرد روز دوم اکتبر به کنسولگری عربستان سعودی رفت تا مدارک لازم برای ازدواج با نامزد ترکیه‌ای‌اش را بگیرد اما بعد از آن ناپدید شد.

منبع تصویر، Reuters

فشار بین‌المللی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

عربستان سعودی و متحدان غربی‌اش به دلیل ماجرا زیر فشار دیپلماتیک قرار دارند.

محمد بن سلمان از کاخ سفید خواسته تا پیوند نزدیک آمریکا و عربستان سعودی را حفظ کند. عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان هم بر اهمیت عربستان سعودی برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه تاکید کرده است.

امروز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم قتل آقای خاشقجی را اتفاقی وحشتناک خواند اما گفت "مشکل بزرگتر، ایران است" و برای مقابله با ایران "عربستان سعودی باید باثبات بماند."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که روایت عربستان برایش قانع کننده نبوده اما راغب هم نیست قرارداد ١١٠ میلیارد دلاری تسلیحاتی با این کشور را به خطر اندازد.

آمریکا ویزای افراد دخیل در قتل را باطل کرده اما به گفته مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا چند هفته دیگر طول می‌کشد تا آمریکا بقدر کافی درباره این افراد اطلاعات کسب کند که بتواند آنها تحریم کند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه دو روز پیش قتل آقای خاشقجی را جنایتی "مشمئزکننده" خواند و گفت کشورش به رابطه اقتصادی با عربستان وابسته نیست و تحریم‌هایی را در نظر می‌گیرد اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

توضیح تصویر،

خدیجه چنگیز نامزد جمال قاشقجی

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا که کشورش بعد از آمریکا دومین صادر کننده اسلحه به عربستان است قتل آقای خاشقجی را محکوم کرده و گفته است و "شاید" این فرصتی برای آمریکا و بریتانیا فراهم کرده باشد تا عربستان را در "موارد دیگر" زیر فشار بگذارد.

آمریکا همچنین خواستار پایان خشونت‌ها در یمن شده جایی که ائتلاف به رهبری عربستان با شورشیان حوثی در جنگ است.

عربستان ایران را به حمایت از این شورشیان متهم می‌کند اما ایران این اتهام را تکذیب می‌کند.

عربستان روایتش را بارها عوض کرد

هنوز دقیقا روشن نیست پس از رورد آقای خاشقجی به کنسولگری عربستان چه اتفاقی افتاده است. ابتدا برخی رسانه‌ها از شکنجه آقای خاشقجی و بعد کشتن او با تزریق و سپس قطعه قطعه کردن جسدش خبر داده بودند. حتی گزارش شد ترکیه نواری صوتی و تصویری از این رویداد را در اختیار دارد و آنها را به سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورها نشان داده است.

اما روز چهارشنبه دادستان ترکیه گفت که او بلافاصله پس از ورود به کنسولگری خفه شده است.

از زمانی که آقای خاشقجی ناپدید شد عربستان سعودی بارها روایت خود را تغییر داد و هر بار روشن شد که روایت قبلی نادرست بوده است. عربستان سرانجام قتل را تایید کرد اما آن را کار ماموران خودسر دانست. رجب طیب اردوغان در پارلمان ترکیه اما این روایت را هم زیر سوال بود و آن را طراحی شده دانست. دادستان ترکیه هم این موضوع را تکرار کرده است.

ترکیه می‌گوید پانزده مامور و سه مقام در این قتل دخالت داشته‌اند و پانزده مامور همگی برای این ماموریت از عربستان به استانبول رفته و بعد از ماموریت به عربستان برگشته‌اند. ترکیه خواستار محاکمه این افراد در ترکیه است چرا که این جرم در خاک ترکیه اتفاق افتاده است.

از برخی افرادی که در قتل آقای خاشقجی دخالت داشتند عکس‌هایی در کنار ولیعهد عربستان وجود دارد با این حال عربستان سعودی بشدت هر گونه ارتباط خانواده سلطنتی با این قتل را انکار کرده و می‌گوید اینکه ماموران امنیتی در عکس‌های رسمی در نزدیکی ولیعهد عربستان دیده می‌شوند دلیل آن نیست که آنها به دستور او این قتل را مرتکب شده‌اند.