جواهرات زنی که میلیون‌ها دلار از فروشگاه اعیانی لندن خرید ‌کرد، توقیف شد

جواهراتی به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار دلار

منبع تصویر، NCA

توضیح تصویر،

۴۹ قلم جواهرات به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار دلار روز سه‌شنبه از خانه حراجی کریستیز ضبط شده است

سازمان مبارزه با جرم و جنایت در بریتانیا جواهراتی به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار دلار را از خانه حراج کریستیز ضبط و توقیف کرده است.

این اقدام در چارچوب تحقیق در باره ثروت گسترده‌ زامره حاجی اوا، زن ۵۵ ساله‌ای از جمهوری آذربایجان است که املاک گران‌قیمتی را در بریتانیا خریده است.

این زن اولین فردی است که در بریتانیا هدف قوانین جدید ضد فساد قرار گرفته است.

۴۹ قلم جواهرات روز سه‌شنبه از خانه حراجی کریستیز ضبط شد. یک قاضی گفته است این جواهرات برای تحقیق در مورد این پرونده باید برای شش ماه در اختیار سازمان مبارزه با جرم و جنایت قرار گیرد.

این سازمان گفته است حراج‌خانه کریستیز در حال برآورد قیمت این جواهرات برای لیلا، دختر خانم حاجی اوا بوده است. این سازمان خواهان یافتن منبع پول خرید این جواهرات است.

دادگاه عالی بریتانیا به این زن آذربایجانی دستور داده منبع ثروتش را معلوم کند، اگر نه اموالش توقیف می‌شود. این زن باید بگوید از چه طریقی به این همه پول دست یافته است.

قانون جدید ضدفساد بریتانیا با هدف برخورد با پول‌‌های خارجی مشکوک در این کشور تصویب شده است.

طبق این قانون که به "فرمان ثروت نامعلوم" معروف است، مقام‌های قضایی بریتانیا می‌توانند از ثروتمندان خارجی که مشکوک به تخلف مالی یا پول‌شویی‌ هستند، بخواهند منبع ثروت‌شان را اعلام کنند.

خانم حاجی اوا، همسر جهانگیر حاجیف است. شوهر او زمانی رئیس بانک بین‌المللی آذربایجان بود و در سال ۲۰۱۶ در جمهوری آذربایجان دستگیر و به جرم اختلاس و کلاهبرداری به ۱۵ سال زندان و پرداخت معادل ۳۹ میلیون دلار جریمه محکوم شد.

زامره حاجی اوا می‌گوید مرتکب کار اشتباهی نشده و ثروتش مشروع است و از راه‌های قانونی به دست آمده.

خانم حاجی اوا در طول یک دهه، بیش از ۲۰ میلیون دلار از فروشگاه هرودز لندن خرید کرده است.

او یک خانه ۱۵ میلیون دلاری‌ در منطقه اعیانی لندن و یک زمین گلف ۱۳ میلیون دلاری دارد.

خانم حاجی اوا همچنین در یک روز ۱۳۰ هزار دلار جواهرات کارتیه خریده بود.