حبس ابد برای رهبر بزرگترین گروه شیعه بحرین

بحرین حق نشر عکس AFP
Image caption شیخ علی سلمان از سال ۲۰۱۵ در زندان است

دادگاه استیناف در بحرین حکم حبس ابد برای شیخ علی سلمان، رهبر حزب منحل شده جمعیت وفاق، بزرگترین گروه شیعه در بحرین را صادر کرده است.

آقای سلمان به جاسوسی برای کشور قطر متهم شده بود.

شیخ علی سلمان در ماه ژوئن از اتهام "تبانی" با قطر وارده تبرئه شد، اما مقامات قضایی پرونده او را به دادگاه استیناف ارجاع دادند.

بحرین روابط خود را با قطر در سال ۲۰۱۷ قطع کرد.

سازمان عفو بین‌الملل حکم داده شده به این روحانی را محکوم کرده و گفته که او به‌دلیل عقیده‌اش زندانی شده و باید فورا آزاد شود.

حبا مورایف، رئیس بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی این سازمان، گفت: "این حکم نشان‌دهنده تلاش‌های غیرقانونی و مستمر مقامات بحرینی برای خاموش کردن صدای هر نوع مخالف است."

شیخ علی سلمان پیش از این به دلیل سخنرانی‌هایش به مدت ۲۵ سال زندانی بود.

این روحانی ۴۹ ساله، بلندپایه‌ترین شخصیت شیعه بحرین است که از زمان ناآرامیهای سال ۲۰۱۱ به این سو در این کشور به زندان محکوم شده است. او متهم شد که همراه با حسن سلطان و علی ال اسود، رهبران مخالف بحرین علیه دولت این کشور با قطر تبانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در سال ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر به‌دلیل حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی و نزدیکی به ایران قطع کردند و اتهام جاسوسی رهبر حزب وفاق را مطرح کردند.

در آن زمان، حزب وفاق گفت اتهامات وارده به رهبر این حزب به‌دلیل تمدید مدت زندانی اوست.

در عین حال علی سلمان همچنان می‌تواند علیه حکمش اعتراض کند.

قدرت سیاسی در بحرین در اختیار اقلیت سنی این کشور قرار دارد. اکثریت شیعه مذهب این کشور معمولا از تبعیض شکایت دارند و خواهان مشارکت در قدرت و رفع تبعیضها هستند.

اعتراض‌های سیاسی در بحرین از اواسط ماه فوریه سال ۲۰۱۱ و با تجمع معترضان در یکی از میدانهای شهر منامه، پایتخت این کشور آغاز شد.

نیروهای امنیتی بحرین در پاسخ به این تظاهرات، با همکاری عربستان، به سرکوب گسترده مخالفان روی آوردند که در این میان دهها نفر از معترضان کشته و صدها تن دیگر بازداشت شدند.

حکومت بحرین با کمک عربستان این اعتراضات را سرکوب کرد.

نحوه برخورد با معترضان انتقادهای گسترده سازمانهای مدافع حقوق بشر و کشورهای غربی را به دنبال داشت.