انتخابات آمریکا؛ ترامپ و پلوسی از تمایل همکاری دو حزب اصلی گفتند

ترامپ و آکوستا حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی خبرنگار سی‌ان‌ان را "آدم بی ادب و افتضاح" خطاب کرد

به دنبال اعلام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوری‌خواه و نانسی پلوسی، از رهبران حزب دموکرات، در نشست‌های مطبوعاتی جداگانه از تمایل به همکاری دو حزب اصلی آمریکا سخن گفتند.

آقای ترامپ نتایج انتخابات را "موفقیت عظیم" خواند و گفت آماده است تا با نمایندگان حزب دموکرات برای تدوین قوانینی که اولویت دارند همکاری کنند.

خانم پلوسی هم، که احتمالا از طرف دموکرات‌ها رئیس مجلس نمایندگان شود، گفت حزبش آماده همکاری با جمهوری‌خواهان است. او البته گفت که دموکرات‌ها به دنبال نقطه اشتراک حداقلی نیستند، بلکه "جسورانه‌ترین" اشتراک‌ها را پیگیری می‌کنند.

در اولین انتخابات سراسری آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ، دموکرات‌ها موفق شدند که اکثریت مجلس نمایندگان کنگره را از جمهوری‌خواهان بگیرند، اما کنترل مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان ماند.

دونالد ترامپ در نشست مطبوعاتی نتیجه انتخابات را تاییدی برای محبوبیت خود دانست و گفت در هر ایالتی که به کارزار انتخاباتی پیوست نامزدهای جمهوری‌خواه پیروز شدند.

او همچنین نام برخی از نامزدهای جمهوری‌خواه را بیان کرد که سعی داشتند از او فاصله بگیرند و در انتخابات شکست خوردند.

دونالد ترامپ با وجود ابراز تمایل به همکاری با حزب دموکرات، گفته است که اگر آنها بخواهند با تحقیقات او را زیر ضرب ببرند، او نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

آقای ترامپ در بخشی از صحبت‌هایش به دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با عنوان "رژیم اوباما" اشاره کرد.


بگو مگو با خبرنگار سی‌ان‌ان

دونالد ترامپ در پاسخ به خبرنگار سی‌ان‌ان که سوالی را درباره تحقیقات تبانی ستاد ترامپ با روسیه تکرار می‌کرد گفت: "تو شخصی بی ادب و افتضاح هستی."

او سپس گفت: "وقتی شما اخبار جعلی پخش می‌کنید، کاری که سی‌ان‌ان زیاد انجام می‌دهد، آن موقع شما دشمن ملت هستید."

حق نشر عکس Reuters

وزنه‌ای در برابر ترامپ

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها و رئیس احتمالی مجلس نمایندگان، گفته است که حزب دموکرات با پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان همچون وزنه‌ای در مقابل سیاست‌های دونالد ترامپ عمل خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم پلوسی در سال‌های ٢٠٠٧-٢٠١١ رئیس مجلس نمایندگان بود

او گفت حزبش پیگیر نظارت بر دولت خواهد بود اما "دنبال دعوا نمی‌گردد".

نانسی پلوسی به رئوس سیاست‌های مورد نظر حزب دموکرات و اولویت‌های این حزب همچون بهداشت ملی و نفوذ سرمایه‌های کلان در سیاست اشاره کرد.

او گفت اطمینان دارد که به ریاست مجلس نمایندگان انتخاب خواهد شد.

دوره بعدی مجلس نمایندگان حدود دو ماه دیگر آغاز به کار می‌کند.