کاخ سفید اجازه ورود خبرنگار سی‌ان‌ان را لغو کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مجادله ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان

کاخ سفید اجازه ورود خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان را ساعاتی پس از مجادله لفظی که با دونالد ترامپ در جریان مصاحبه مطبوعاتی داشت، لغو کرد.

در حالی که جیم آکوستا، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان در جریان یک کنفرانس خبری با پرسش‌هایش آقای ترامپ را به چالش کشیده بود، یکی از کارمندان کاخ سفید سعی داشت که میکروفون را از او بگیرد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفته که دلیل تعلیق مجوز آقای آکوستا این بوده "که با دست به این زن جوان ضربه زده است." اما آقای آکوستا مدعی شده که خانم سندرز"دروغ می گوید".

سی‌ان‌ان در بیانیه‌ای این اتهام را رد کرد. رئیس جمهوری آمریکا بارها در توییتر و سخنرانی‎های خود انتقادهای تندی علیه سی‌ان‌ان و خبرنگاران آن مطرح کرده است.

در کنفرانس خبری چه اتفاقیافتاد؟

در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ، آقای آکوستا، رئیس جمهور آمریکا را به خاطر استفاده از کلمه "تهاجم" برای توصیف کاروانی از مهاجران که از آمریکای مرکزی به سمت آمریکا در حرکت هستند، به چالش کشید. آقای آکوستا همچنین از آقای ترامپ به خاطر یک تبلیغ ضد مهاجرت که نژادپرستانه خوانده شده بود، سوال کرد.

زمانی که خبرنگار سی‌ان‌ان قصد داشت سوالی درباره تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا از آقای ترامپ بپرسد، رئیس جمهور آمریکا چند بار به آقای آکوستا گفت که "کافی است و میکروفون را کنار بگذارد".

همزمان یکی از کارکنان زن کاخ سفید تلاش کرد که میکروفون را از خبرنگار سی‌ان‌ان بگیرد، اما آقای آکوستا از دادن میکروفون خودداری کرد.

پس از آن آقای ترامپ گفت: "سی‌ان‌ان باید از این که شما برای آن‌ها کار می‌کنید شرمنده باشد. شما بی ادب هستید."

خبرنگار دیگری در دفاع از آقای آکوستا او را "خبرنگاری سخت کوش" توصیف کرد.

آقای ترامپ با واکنشی تند گفت: "من طرفدار شماها هم نیستم." این واکنش آقای ترامپ با خنده کسانی که در آن جا بودند، روبرو شد.

ویدئوی 'کُشتی ترامپ با سی‌ان‌ان' جنجالی شد

نزاع کلامی میان ترامپ و دو مجری تلویزیونی بالا گرفت

حمله توییتری ترامپ به دو مجری خبری تلویزیون واکنش‌برانگیز شد

حق نشر عکس AFP
Image caption جیم آکوستا در پنج سال گذشته در انجمن خبرنگاران کاخ سفید بوده است

کاخ سفید چه گفت؟

خانم سندرز در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کرد، گفت: "کاخ سفید هرگز این مسئله را که یک خبرنگار با دست به یک خانم جوان ضربه بزند، تحمل نمی کند."

"این واقعیت که سی‌ان‌ان به این شیوه رفتار کارکنانش افتخار می‌کند نه تنها منزجر کننده است، بلکه نمونه‌ای ازرفتار توهین آمیز آن‌ها نسبت به هر کسی از جمله خانم های جوانی است که در این دولت کار می کنند. در نتیجه حادثه امروز، کاخ سفید اجازه حضور این خبرنگار را تا اطلاع ثانوی لغو می‌کند."

آقای آکوستا با انتشار توییتی گفت که سرویس امنیتی مانع از ورود او به محوطه کاح سفید شده است.

آقای آکوستا و سی‌ان‌ان چه می‌گویند؟

آقای آکوستا به سی‌ان‌ان گفته که سوالی از آقای ترامپ ترامپ کرد که او دوست نداشت و این سوال باعث ایجاد "مجادله لفظی" بین آن‌ها شد. او این مسئله را که با دستش به یکی از کارکنان کاخ سفید ضربه زده، رد کرد و گفت: "من سعی داشتم تا با گرفتن میکروفون به سوالاتم از رئیس جمهور ادامه دهم."

"همه ما سعی می کنیم که در آن جا رفتاری حرفه‌ای داشته باشیم و فکر می‌کنم که رفتار من هم حرفه ای بود. "

خبرنگار سی‌ان‌ان همچنین افزوده: "این یک آزمون برای همه ماست. من فکر می‌کنم که آن‌ها سعی دارند ما را در داخل کنفرانس خبری کاخ سفید ساکت کنند و فکر می‌کنم که سعی دارند تا به همکاران ما از این طریق پیامی بدهند."

سی‌ان‌ان هم در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کرده، گفته که "لغو حضور جیم آکوستا به تلافی سوالات چالشی او انجام شد".

واکنش‌های دیگران چه بود؟

انجمن خبرنگاران کاخ سفید هم در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر کرد این تصمیم کاخ سفید را " غیرقابل قبول و خارج از عرف" توصیف کرده و گفت: "ما از کاخ سفید می خواهیم که فورا این اقدام نادرست و ضعیف را تغییر دهد."

موضوعات مرتبط