وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها به عربستان پناهنده شد

الجابر حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالسلام الجابر در مصاحبه مطبوعاتی در ریاض رهبران حوثی را هدف انتقاد شدید قرار داد

وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌های یمن به عربستان سعودی گریخته و رهبران حوثی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

روز یکشنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر)، رسانه های خبری گزارش کردند که عبدالسلام الجابر، وزیر اطلاع‌رسانی تشکیلات دولت حوثی‌ها در یمن در یک مصاحبه مطبوعاتی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، شرکت کرده است. او بلندپایه‌ترین مقام حوثی‌هاست که تا کنون به عربستان پناهنده شده است.

ساعاتی پیش از این مصاحبه مطبوعاتی، خبرگزاری رسمی حوثی‌ها - صبا - از انتصاب وزیر جدید اطلاع‌رسانی خبر داده بود بی آنکه به دلیل این تغییر اشاره‌ای کند.

آقای عبدالجابر در این مصاحبه رهبران حوثی را مورد انتقاد شدید قرار داد و به بی‌دینی متهم کرد. وی گفت که شبه‌نظامیان حوثی "در حالی ادعای مسلمانی می‌کنند که کودکان خردسال را به نام دین به جنگ می فرستند." وی افزود که آنان "مسلمان واقعی نیستند."

این مقام سابق دولت حوثی گفت که به اجبار به عضویت نهضت حوثی‌ها در آمده بود و شورشیان حوثی را به "مبارزه گمراه کننده" متهم کرد.

+ ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت غیرنظامیان بندر حدیده در یمن

+ 'واشنگتن سوخت‌رسانی به جنگنده‌های عربستان در جنگ یمن را متوقف می‌کند'

+ تشدید نبردها برای کنترل بندر مهم حدیده در یمن

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کودکان در مراسم رژه نظامی حوثی‌ها در صنعا - وزیر اطلاع‌رسانی رهبران حوثی را به اعزام کودکان به جنگ متهم کرده است

جنگ داخلی یمن که با پیشروی شبه نظامیان حوثی از اواخر سال ٢٠١٤ آغاز شده بود از اوایل سال ٢٠١٥ و تصرف مقر ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی و سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری آن کشور، شدت گرفت. با پیشروی حوثی‌‌ها به سوی مناطق زیر حاکمیت دولت یمن، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب به حمایت از دولت یمن وارد جنگ شد.

عملیات ائتلاف به رهبری عربستان عمدتا شامل حملات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی بوده است. به گفته منابع بین‌المللی، در جریان جنگ داخلی یمن چند هزار غیرنظامی کشته شده اند که بسیاری ازآنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.

حوثی‌ها که خود را دولت انقلابی یمن می‌نامند از حمایت حکومت ایران برخوردارند و به همین دلیل، جنگ یمن را گاه بخشی از رقابت حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان و جنگ نیابتی از سوی این دو توصیف کرده اند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد.

ادامه جنگ باعث کمبود شدید اقلام اساسی و بروز شرایط وخیم انسانی در یمن شده است.

خبر پناهندگی وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در حالی منتشر می‌شود که نبرد شدیدی بین دو طرف بر سر تسلط بر بندر استراتژیک حدیده در جریان است. بخش عمده ارتباط تجاری یمن با خارج از طریق این بندر صورت می گیرد که تاکنون تحت تسلط حوثی‌ها بوده است.