تشدید تنش بین حماس و اسرائیل باعث نگرانی در مورد بروز جنگ دیگری شده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی اسرائیل به غزه خسارات و تلفاتی برجای گذاشته است

درگیری بین نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان حماس و متحدان آنان در غزه ادامه داشته و تلفاتی برجای گذاشته و قرار است کابینه امنیتی اسرائیل برای تصمیم‌گیری در مورد دور جدید خشونت تشکیل جلسه دهد.

روز سه‌شنبه، ٢٢ آبان (١٣ نوامبر)، ارتش اسرائیل اعلام کرد که طی ساعات شب نقاطی از جمله یک ایستگاه تلویزیونی متعلق به گروه حماس را در داخل نوار غزه هدف حملات هوایی قرار داده است. منابع فلسطینی گفتند که حملات هوایی اسرائیل، چهار نفر کشته و شماری زخمی شده‌اند و چندین ساختمان نیز به شدت آسیب دیده است.

ارتش اسرائیل همچنین گفته است که در اثر موشک‌پرانی از غزه به داخل اسرائیل، یک نفر کشته شده است.

دور جدید خشونت از روز یکشنبه و در پی عملیات کماندوهای ارتش اسرائیل در داخل نوار غزه آغاز شد. در این عملیات، هفت نفر از جمله یکی از فرماندهان ارشد حماس کشته شدند. هنگام بازگشت واحد اعزامی به غزه، یک افسرارتش اسرائیل نیز در حمله شبه نظامیان حماس کشته شد. حماس هشدار داده بود که به این عملیات واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

+ افزایش تنش در پی عملیات نیروهای اسرائیلی در غزه

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعدادی از موشک‌های پرتاب شده از غزه به داخل اسرائیل به ساختمان‌های مسکونی اصابت کرده است

ارتش اسرائیل گفته است که از عصر دوشنبه تا صبح سه‌شبنه، بیش از سیصد و هفتاد موشک از غزه به داخل اسرائیل پرتاب شد. اکثر این موشک‌ها در محل‌های غیرمسکونی به زمین اصابت کرد یا قبل از رسیدن به هدف توسط واحد ضدموشکی موسوم به گنبد آهنین منهدم شد.

تعدادی از موشک‌ها به ساختمان‌های مسکونی اصابت کرده و خساراتی به بار آورده و جسد یک مرد نیز از زیر آوار یکی از این ساختمان‌ها بیرون کشیده شده است. مرد کشته شده فلسطینی بوده و پلیس سرگرم تحقیق پیرامون علت حضور او در خاک اسرائیل است. بیست اسرائیلی و یک زن فلسطینی نیز در اثر حملات موشکی از داخل غزه زخمی شده‌اند.

دور جدید خشونت در حالی آغاز شده که در پی یک ماه ناآرامی در مرز اسرائیل و غزه، در چند هفته گذشته این منطقه از آرامش نسبی برخوردار بود. با آرام شدن اوضاع در منطقه، دولت اسرائیل اجازه داد تا چند میلیون دلار کمک نقدی دولت قطر برای پرداخت حقوق کارمندان در غزه در اختیار حماس قرار گیرد و مقادیر بیشتری سوخت برای افزایش تولید برق نیروگاهی به این منطقه ارسال شود.

دادن اجازه برای پرداخت کمک نقدی قطر به حماس با انتقاد برخی از اعضای دولت اسرائیل مواجه شده بود اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، با دفاع ازاین اقدام گفته بود مصمم است از جنگ جلوگیری کند.

در سال ٢٠٠٦ میلادی، شبه‌نظامیان گروه اسلامگرای حماس در پی چند ماه درگیری با نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی، سرانجام ماموران این تشکیلات را از غزه اخراج کردند و اداره امور این بخش از سرزمین‌های فلسطینی را در دست گرفتند. از سال ٢٠٠٨ تا کنون بین اسرائیل و جنبش حماس و متحدان آن در غزه سه جنگ روی داده که خسارات و تلفات گسترده‌ای را به خصوص برای ساکنان غزه به همراه داشته است.

تشدید تنش در روزهای اخیر باعث نگرانی در مورد بروز جنگ دیگری بین دو طرف شده است. رسانه‌های خبری اسرائیل گفته‌اند که "کابینه امنیتی" این کشور که وظیفه تصمیم‌گیری در مورد آغاز و ادامه جنگ را دارد در روز سه‌شنبه تشکیل جلسه خواهد داد. پیشتر، نخست وزیر اسرائیل سفر خود به فرانسه برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ اول جهانی را نیمه تمام گذاشته و به اسرائیل بازگشته است.