شمار قربانیان آتش‌سوزی ایالت کالیفرنیا افزایش یافت

کالیفرنیا حق نشر عکس EPA

مقامات ایالت کالیفرنیا گفته‌اند که با پیدا شدن شمار دیگری از کشته شدگان آتش سوزی گسترده در این ایالت، تعداد قربانیان این حادثه تا کنون به چهل و دو نفر رسیده است.

به گفته این منابع، در ساعات گذشته اجساد سیزده تن دیگر از قربانیان این آتش سوزی را یافته‌اند در حالیکه تعدادی نیز مفقود اعلام شده‌اند و در مورد وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست. تعداد تلفات این آتش‌سوزی در تاریخ کالیفرنیا بی‌سابقه بوده است.

به درخواست فرماندار کالیفرنیا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آتش‌سوزی کالیفرنیا را فاجعه ملی اعلام کرده و در نتیجه، برای مقابله با این حادثه و جبران خسارات ناشی از آن منابع دولت فدرال اختصاص داده خواهد یافت.

در شمال کالیفرنیا، شهر پرادایاز - بهشت - به طور کامل سوخته و کارشناسان جستجو برای یافتن اجساد قربانیان احتمالی به جستجو در میان خاکستر شهر را گسترش داده‌اند.

این آتش‌سوزی روز پنجشنبه آغاز شد و به خاطر وزش باد خشک و گرم، به سرعت گسترش یافت. تا کنون بیش از هفت هزار و یکصد خانه مسکونی و ساختمان‌های دیگر در آتش سوخته است. چند هزار تن از اهالی منطقه نیز ناگزیر خانه‌های خود را ترک کرده و به مناطق دور از آتش سوزی رفته‌اند.

بیش از ۴ هزار مامور آتش‌نشانی در تلاش برای فرونشاندن آتش هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مبارزه برای خاموش کردن آتش‌سوزی ادامه دارد

تخمین زده می‌شود که در مجموع در نواحی مختلف این ایالت ۲۵۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

در سال جاری تاکنون ناحیه‌ای به وسعت بلژیک و لوگزامبورگ در این ایالت در آتش سوخته است که خیلی بالاتر از میانگین سالانه است.

جری براون، فرماندار ایالت از رئیس جمهور آمریکا خواسته بود با طبقه‌بندی این آتش سوزی ها به عنوان یک فاجعه بزرگ امکان ارائه کمک بیشتر به این نواحی را فراهم کند.

دونالد ترامپ در یک رشته توییت وقوع و گسترش آتش‌‌سوزی را به عملکرد ضعیف سازمان مدیریت جنگل‌های کالیفرنیا نسبت داده بود که باعث خشم مقامات این ایالت شد.

با این حال او با آسیب دیدگان ابراز همدردی کرد.

حق نشر عکس AFP

موضوعات مرتبط