امارات با پیشنهاد گفت‌وگوهای صلح یمن موافقت کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای قرقاش موافقت کشورش با گفت‌وگوهای صلح را در توییتی اعلام کرد

امارات متحده عربی، یکی از اعضای اصلی در ائتلافی که در یمن می‌جنگد، اعلام کرد که با طرح سازمان ملل متحد برای گفت‌وگوهای صلح موافق است.

سازمان ملل پیشنهاد داده که تا پیش از پایان سال جاری میلادی گفت‌وگوهای صلح در سوئد انجام شود.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات در توییتی نوشته که کشورش با گفت‌وگوهای صلح در سوئد موافق است.

امارات متحده عربی در ائتلافی به رهبری عربستان سعودی عضویت دارد که به پشتیبانی دولت عبد ربه منصور هادی، رفته تا جلوی سلطه حوثی‌ها را بر یمن بگیرد.

حوثی‌ها یکی از ایل‌های یمن هستند که شیعه‌مذهبند و گفته می‌شود با حمایت ایران توانسته‌اند بخش‌ عمده‌ای از کشور را به تسلط خود درآورند.

ایران حمایت نظامی از این گروه را رد می‌کند.

آقای قرقاش گفته که ائتلاف از همه طرفین می‌خواهد تا از فرصت به وجود آمده استفاده کنند و روند سیاسی حل مناقشه را در شورای امنیت سازمان ملل از سر بگیرند.

او حتی تا آنجا پیش رفته که بگوید امارات متحده چشم‌انتظار میزبانی از مارتین گریفیت، فرستاده سازمان ملل در یمن، در ابوظبی خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتشار گزارش از کودکانی که قحطی آنها را نابود می کند در توجه به بحران یمن موثر بوده

به تازگی کشورهای غربی درباره جنگ در یمن و عواقب انسانی آن حساس شده و به عربستان و هم‌پیمانانش فشار می‌آورند که محاصره این کشور را آسان کرده و از حملات خود به مردم بکاهند.

انتشار عکس‌های کودکانی که از شدت گرسنگی فقط پوستی بر استخوانشان مانده در تغییر رویه آمریکا و کشورهای غربی دیگر موثر بوده است.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا که بیشترین سلاح را به عربستان می‌فروشند خواستار پایان حدود چهارسال درگیری در یمن هستند.

به جز این، کشته شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عربستان سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول هم در این میان بی‌تاثیر نبوده است.

ناظران می‌گویند که کشورهای غربی که نمی‌خواهند روابط خود با عربستان را خراب کنند، در ماجرای یمن به عربستان و هم‌پیمانانش فشار می‌آورند.