حداقل یک کشته و ۲۰۰ زخمی در اعتراضات سراسری فرانسه

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان که عمدتا جلیقه های زرد بر تن داشتند با ایجاد موانع خیابانی تردد خودروها را با مشکل مواجه کردند

اعتراضات سراسری به سیاست های اقتصادی دولت و افزایش بهای سوخت در فرانسه یک کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

مقامات می گویند حال شش نفر از زخمی ها از جمله یک مامور پلیس وخیم است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که حدود ۲۸۰ هزار نفر در تجمعات روز شنبه (۱۷ نوامبر) شرکت داشتند. این وزارتخانه همچنین از دستگیری ۱۱۷ نفر خبر داد.

معترضان - که در اقدامی نمادین عمدتا جلیقه های زرد بر تن داشتند - با ایجاد موانع خیابانی تردد خودروها را با مشکل مواجه کردند.

این اعتراضات که در بیش از ۲۴۰۰ محل در شهرهای مختلف انجام شد عمدتا مسالمت آمیز بود، هرچند تلاش برخی رانندگان برای عبور از موانع معترضان، عامل اصلی زخمی شدن شماری از معترضان گزارش شده است.

یکی از افراد معترض در ساووا، واقع در جنوب شرقی فرانسه، در یک سانحه رانندگی کشته شد. گفته می شود راننده پس از آن که معترضان جلویش را گرفتند و به خودروی او کوبیدند، دستپاچه شد و یک زن ۶۳ ساله را زیر گرفت که به مرگ این زن منجر شد.

در پاریس، پایتخت، چند صد نفر که شعار می دادند "مکرون، استعفا بده" سعی کردند که به کاخ ریاست جمهوری (کاخ الیزه) نزدیک بشوند که در پی پرتاب گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی متفرق شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رویارویی پلیس فرانسه با گروهی از معترضان به افزایش بهای سوخت

معترضان می گویند که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیاز مردم فقیر را نادیده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بهای سوخت دیزل (گازوئیل) در ظرف یک سال اخیر در این کشور ۲۳ درصد افزایش یافته است؛ این در حالیست که دولت در نظر دارد بهای گازوئیل و بنزین را از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی یک بار دیگر افزایش بدهد.

امانوئل مکرون درباره اعتراضات روز شنبه اظهار نظری نکرده است.

آقای مکرون پیشتر پذیرفته بود که هنوز نتوانسته است مردم فرانسه را با رهبران آنها "آشتی بدهد". او در عین حال مخالفان سیاسی خود را متهم کرد که از این حرکت اعتراضی استفاده می کنند تا مانع از اجرای برنامه اصلاحاتش بشوند.

موضوعات مرتبط