آرژانتین از بیرون کشیدن لاشه زیردریایی غرق شده 'ناتوان است'

حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده های خدمه به عملکرد دولت در خصوص یافتن زیردریایی "سن خوآن" اعتراض دارند

مقامات در آرژانتین می گویند که پس از یک سال جستجو لاشه زیردریایی غرق شده "سن خوآن" را کشف کرده اند اما توان مالی عملیات بیرون کشیدن آن از اعماق اقیانونس اطلس را ندارند.

"سن خوآن" در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به همراه ۴۴ خدمه در زمان گشت‌زنی در آب‌های جنوب اقیانوس اطلس ناپدید شد.

نیروی دریایی آرژانتین روز شنبه (۱۷ نوامبر) در شبکه توییتر اعلام کرد که لاشه زیردریایی در عمق ۸۰۰ متری اقیانونس اطلس کشف شده است.

این زیردریایی که از نوع تی‌آر - ۱۷۰۰ ساخت آلمان است، از داخل منفجر شده بود. گفته می شود که "سن خوان" دچار مشکل در سیستم‌های الکترونیکی خود شده بود.

مقامات می گویند که بدنه زیردریایی به شدت آسیب دیده و تکه هایی از آن در ناحیه ای به مساحت ۷۰ متر پخش شده است.

یک شرکت خصوصی آمریکایی به نام اوشن انفینیتی - که در نقشه برداری از بستر دریاها تخصص دارد - بقایای زیردریایی را کشف کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption زیردریایی سن خوآن (چپ) در این عکس در کنار دو زیردریایی دیگر نیروی دریایی آرژانتین دیده می‌شود

کارشناسان معتقدند که عملیات بیرون کشیدن بقایای زیردریایی می تواند حداقل یک میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

اسکار آگواد، وزیر دفاع آرژانین، روز شنبه گفت که دولت توان این کار را ندارد. او با تعدادی از خانواده های خدمه ناپدید شده دیدار کرد تا عکس هایی که یک روبات از بقایای زیردریایی گرفته است را به آنها نشان بدهد.

آرژانتین در دسامبر گذشته عملیات جستجو برای یافتن "سن خوآن" و خدمه آن را پس از دو هفته پایان داد. بیشتر از چهار هزار نفر از کشورهای مختلف از جمله آمریکا در عملیات جستجو شرکت داشتند.

دولت آرژانین پیشتر گفته بود که به زنده بودن خدمه زیردریایی امیدی ندارد اما خانواده های خدمه با رد این ارزیابی، به عملکرد دولت و ارتش اعتراض کرده اند.

اخبار مرتبط:

موضوعات مرتبط