ترامپ: نوار قتل خاشقجی وحشتناک‌تر از آن است که بتوانم گوش کنم

جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که به طور کامل در جریان جزئیات نوار صوتی که در زمان قتل جمال خاشقجی ضبط شده، قرار گرفته اما شخصا این نوار را گوش نکرده چون معتقد است خیلی وحشتناک و خشن است که بتواند آن را گوش کند.

آقای ترامپ در مصاحبه ای که روز یکشنبه ۱۸ نوامبر، از شبکه خبری فاکس نیوز پخش شد گفت که این نوار صوتی خیلی "وحشتناک"، "دردناک" و "خشن" است.

گزارش ها حاکیست که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، نتیجه گیری کرده است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دستور قتل آقای خاشقجی را داده بود اما کاخ سفید هنوز بر این ارزیابی مهر تایید نزده است.

آقای ترامپ گفت محمد بن سلمان به او گفته است که از قتل خبر نداشته. او افزود که ممکن است معلوم نشود چه کسی عامل این قتل بوده و به تحریم هایی اشاره کرد که آمریکا بر افراد مظنون در قتل اعمال کرده است.

او افزود: "اما همزمان ما متحدی داریم (عربستان) و من می خواهم این متحد که از خیلی جهات خیلی خوب بوده را حفظ کنم."

او یک روز پیشتر گفته بود: "آنها برای ما فرصت های شغلی و کسب و کار زیاد و توسعه اقتصادی ایجاد می کنند. آنها از نظر فرصت های شغلی و توسعه اقتصادی، یک متحد خارق العاده بوده اند."

عربستان سعودی هر گونه آگاهی ولیعهد قدرتمند این کشور از قتل را رد کرده است.

پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود فایلی که هنگام کشته شدن آقای خاشقجی در کنسول‌گری عربستان در استانبول ضبط شده در اختیار دولت‌های آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و عربستان سعودی قرار گرفته است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا تایید کرده بود که ماموران امنیتی کشورش فایل صوتی مربوط به قتل جمال خاشقجی را شنیده‌اند.

در همین حال، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به شبکه سی‌ان‌ان ترکیه گفت که قاتلان جمال خاشقجی، جسد قطعه قطعه شده او را در چند چمدان جاسازی کرده و از ترکیه خارج کرده‌اند."

جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان آقای خاشقجی، جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

پیش‌تر آقای ترامپ گزارش ها مبنی بر این که سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی دانسته، "خام و نسنجیده" توصیف کرده و گفته بود که روز سه شنبه آینده در این خصوص یک ارزیابی کامل دریافت خواهد کرد.

او در جریان سفرش به ایالت کالیفرنیا در مالیبو به خبرنگاران درباره نتیجه گیری منتسب به سازمان سیا گفت: "آنها هنوز چیزی ارزیابی نکرده اند. این خیلی زود است."

دونالد ترامپ تایید کرد که با جینا هسپل، رئیس سازمان سیا، تلفنی صحبت کرده است. او قتل روزنامه نگار سعودی را "وحشتناک" توصیف کرد و گفت انتظار دارد که روز سه شنبه آینده (۲۰ نوامبر) یک گزارش کامل دریافت بکند که از جمله مسبب قتل را روشن خواهد کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که در جریان جزئیات نوار صوتی قتل جمال خاشقجی قرار دارد

حامیان آقای ترامپ در کنگره آمریکا به او فشار می آورند واکنشی شدیدتر به قتل این منتقد سعودی نشان دهد.

سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام که اکنون از متحدان آقای ترامپ است گفت انکارهای محمد بن سلمان را باور نمی کند.

او گفت: "اگر قرار باشد او در آینده چهره و سیمای عربستان سعودی باشد، فکر می کنم این کشور در صحنه جهانی با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادستانی عربستان می گوید که دستور به قتل رساندن آقای خاشقجی از سوی "یکی از افسران اطلاعاتی" و نه محمد بن سلمان، صادر شد

عصر جمعه، رسانه های آمریکا به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی را داده بود.

روزنامه واشنگتن‌پست که پیش از همه این خبر را منتشر کرد نوشت سازمان سیا با اتکا به مدارکی از جمله تماس‌های تلفنی خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن - که برادر ولیعهد این کشور است - با جمال خاشقجی، و دیگر تماس‌های تلفنی برقرار شده در این زمینه به این نتیجه رسیده که قتل این روزنامه‌نگار بدون اجازه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ممکن نبوده است.

سفیر عربستان سعودی در آمریکا در شبکه توییتر گزارش‌ واشنگتن پست درباره ارزیابی منتسب به سازمان سیا را رد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز با انتشار یک بیانیه رسمی این گزارش را نادرست توصیف کرد و گفت: "درباره قتل آقای خاشقجی سوالات جواب داده نشده زیادی باقی مانده است."

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر امسال درپی ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه توسط افرادی که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید.

ترکیه می گوید دستور قتل این روزنامه نگار سعودی توسط بالاترین مقام‌های حکومت عربستان صادر شده است اما دادستانی عربستان می گوید که دستور به قتل رساندن این روزنامه‌نگار منتقد خاندان سعودی، از سوی "یکی از افسران اطلاعاتی" صادر شده بود.

روز جمعه در استانبول ترکیه، مکه، مدینه و جده عربستان صدها شرکت‌کننده در مراسم‌های جداگانه به صورت نمادین برای جمال خاشقجی مراسم تدفین اسلامی برگزار کردند. صالح، پسر آقای خاشقجی هم در جده با حاضران دیدار کرده و به عنوان صاحب عزا حضور یافت.

جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد و از منتقدان جدی خاندان سعودی، به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور بود.

اخبار مرتبط:

مطالب مرتبط