امیدهای لرزان به آتش‌بس در یمن

کودکان یمن از سوءتغذیه و بیماری در رنجند.
Image caption کودکان یمن از سوءتغذیه و بیماری در رنجند.

بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه خود را برای آتش بس در یمن به شورای امنیت ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه که متن پیش‌نویس پیشنهادی بریتانیا به شورای امنیت را دیده است این قطعنامه خواستار آتش بس فوری در شهر بندری حدیده شده و مهلتی ۱۴ روزه را برای رفع تمام موانع جهت بازکردن گذرگاه امن امدادرسانی به جنگ‌زدگان تعیین کرده است.

این قطعنامه خواستار تزریق نقدینگی از طریق بانک مرکزی یمن به اقتصاد این کشور شده تا واحد پولی یمن جان تازه‌ای بگیرد و همینطور دولت را موظف می‌کند که حقوق معوقه کارمندان دولت، نیروهای بیمارستانی و معلمان را ظرف یک ماه پرداخت کند.

این قطعنامه به دنبال این است که همزمان با آتش بس و بازکردن گذرگاهی امن برای امداد‌رسانی مذاکرات صلح را برای پایان جنگ در یمن آغاز کند.

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داده است درگیری در بندر حدیده از سرگرفته شده است.

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن پیشتر از توقف حملات موشکی شورشیان حوثی علیه عربستان استقبال کرده بود.

پیش از او محمد علی الحوثی، رهبر کمیته عالی انقلاب شورشیان یمن در حساب توییتری خود نوشته بود خواستار توقف تمام عملیات نظامی علیه عربستان است.

خبرگزاری رسمی سبا در یمن نیز از قول وزیر امور خارجه این کشور نوشته : دولت یمن به نماینده ویژه سازمان ملل متحد در این کشور خبر داده که هیاتی را برای شرکت در مذاکرات صلح و رسیدن به یک راه حل سیاسی اعزام خواهد کرد.

عربستان سعودی که با حمایت از دولت یمن ائتلافی علیه شورشیان حوثی را رهبری می‌کند نیز از این مذاکرات استقبال کرده است.

Image caption علیرغم موضع‌گیری‌های خوش‌بینانه وضعیت در یمن بسیار متزلزل است.

"پایان پیش از آغاز"

علیرغم موضع‌گیری‌های خوش‌بینانه وضعیت در یمن بسیار متزلزل است.

اواخر روز دوشنبه، با وجود گزارش‌ها از آتش بس در حدیده، خبرگزاری از آغاز دوباره درگیری‌ها در این بندر خبر دادند.

خبرگزاری رویترز نوشته است بمب‌افکن‌های سعودی مواضع شورشیان حوثی در حدیده را بمباران کرده‌اند و امید‌ها به آتش‌بس را تقریبا خاکستر کرده‌اند.

شهروندان این بندر به خبرگزاری رویترز گفته‌اند بیش از ده حمله هوایی و درگیری‌های سنگین زمینی در کرانه‌های بندر جریان داشته است.

مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل متحد در یمن امیدوار است مذاکرات صلح را قبل از شروع سال جدید میلادی آغاز کند.

بریتانیا، آمریکا و فرانسه به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی ارائه کرده اند.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا همچنین قول داده بود که نقش ایران در این مناقشه را در جریان سفری به تهران در روز دوشنبه مطرح کند.

یمن در جنگی که اوایل سال ۲۰۱۵ اوج گرفت ویران شده است. آن زمانی بود که حوثی ها بخش اعظم غرب کشور را گرفتند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور را مجبور به فرار از کشور کردند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و هفت کشور دیگر عربی، نگران از افزایش قدرت گروهی که نایب ایران می دانند، وارد این مناقشه شدند تا دولت رسمی یمن را به قدرت بازگردانند.

به گفته سازمان ملل متحد تاکنون ۶۶۶۰ غیرنظامی در این جنگ کشته و ۱۰۵۶۰ نفر در آن مجروح شده اند. هزاران غیرنظامی دیگر در اثر عوامل قابل پیشگیری مثل سوءتغذیه و بیماری جان خود را از دست داده اند.