کره جنوبی به جای روسیه به ریاست اینترپل انتخاب شد

حق نشر عکس Inerpol.int
Image caption انتخاب کیم نگرانی کشورهای غربی در مورد آینده اینترپل را مرتفع کرده است

کشورهای عضو پلیس بین‌الملل (اینترپل)، نماینده کره جنوبی را به ریاست این سازمان انتخاب کرده‌اند.

امروز چهارشنبه، ٣٠ آبان (٢١ نوامبر)، رای‌گیری برای انتخاب رئیس جدید اینترپل برگزار شد و کیم جونگ-یانگ، نماینده کره جنوبی و یکی از معاونان رئیس سابق این سازمان به مدت چهار سال به این سمت انتخاب شد. وبسایت اطلاع‌رسانی اینترپل گفته است که هشتاد و هفتمین نشست این سازمان با حضور بیش از یکهزار نماینده از یکصد و هشتاد کشور در دوبی، آقای کیم را به ریاست اینترپل برگزیده است. در این انتخابات، هر کشور دارای یک رای است.

طبق مقررات اینترپل، رئیس جدید باید با آراء دو سوم کشورهای عضو به این سمت انتخاب شود و در صورت کثرت نامزدها، ممکن است برگزاری دور دوم رای‌گیری ضرورت پیدا کند اما آقای کیم در دور اول رای‌گیری توانست آراء لازم را کسب کند. علاوه بر رئیس سازمان، نشست دوبی اعضای کمیته اجرایی را نیز برگزید.

اواخر ماه سپتامبر، منگ هونگوی، رئیس سابق اینترپل که شهروند چین بود، در جریان سفر به کشورش ناپدید شد. بعدا مقامات چینی اعلام کردند که او به اتهام رشوه‌خواری بازداشت شده و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت. آقای منگ در اواسط ماه اکتبر از سمت خود در اینترپل استعفا داد.

آقای کیم یکی از دو نامزد اصلی تصدی ریاست اینترپل بود. در روزهای اخیر، به نظر می‌رسید که احتمال انتخاب الکساندرپروکوپچوک، سرلشکر نیروی پلیس، کارمند عالیرتبه تشکیلات امنیتی وزارت کشور و نماینده روسیه در اینترپل برای تصدی سمت جدید از سایرین بیشتر باشد. ژنرال پروکوپچوک نیز یکی از معاونان رئیس اینترپل بوده است.

+ چین بازداشت رئیس اینترپل را تائید کرد

+ رئیس اینترپل در چین 'بازداشت شده است'

+ رئیس اینترپل، پلیس بین‌الملل 'گم شده است'

+ سوء استفاده حکومت‌های استبدادی از اینترپل برای تعقیب روزنامه نگاران منتقد

حق نشر عکس Valery Sharifulin
Image caption احتمال انتخاب پروکوپچوک به ریاست اینترپل باعث نگرانی کشورهای غربی و حتی پیشنهاد تاسیس یک نهاد مشابه "آزاد" شده بود

کشورهای غربی گفته بودند که با توجه به رویکرد دولت روسیه نسبت به موازین دموکراسی و حقوق مدنی و نحوه برخورد با مخالفان، این نگرانی وجود دارد که ژنرال روسی در صورت تصدی ریاست اینترپل از موقعیت خود برای پیشبرد اهداف دولت روسیه بهره‌برداری کند. به گفته آنان، او هنگام تصدی سمت معاون سازمان نیز از امکانات سازمان برای وارد کردن فشار بر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سوء‌استفاده می‌کرد.

هفته گذشته یک گروه از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در بیانیه‌ای هشدار دادند که دولت روسیه در صدد برخواهد آمد تا از تصدی سمت ریاست اینترپل "برای تصفیه حساب" با مخالفان و منتقدان خود سوءاستفاده کند. برای این منظور، کافی است که اسامی فعالان سیاسی مخالف به عنوان مجرمان تحت تعقیب در فهرست سرخ اینترپل قرار گیرد و از کشورهای مختلف خواسته شود که آنان را دستگیر کنند و به روسیه تحویل دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوتین و منگ - کشورهای غربی نگران بودند که انتخاب نماینده روسیه به جانشینی منگ باعث سوء استفاده سیاسی دولت روسیه از اینترپل شود

در روسیه، توسل به اتهامات کیفری علیه منتقدان سیاسی دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، چه در داخل و چه در خارج سابقه دارد. به عنوان مثال، بیل براودر، یکی از منتقدان دولت روسیه مقیم بریتانیا، هنگام سفر به اسپانیا به خواست پلیس روسیه از طریق اینترپل بازداشت شد و مدتی را در بازداشت به سر برد. البته مقامات اسپانیایی بعدا او را آزاد کردند. آقای براودلی صراحتا ژنرال پروکویچوک را متهم کرد که بارها با استفاده از امکانات اینترپل در صدد یافتن محل و بازداشت او برآمده بود.

البته ریاست اینترپل عمدتا یک مقام تشریفاتی است و دبیرکل سازمان امور روزمره آن را اداره می‌کند. در حال حاضر، یورگن استوک، که آلمانی است، سمت دبیرکلی را برعهده دارد.

با ا ینهمه، کشورهای غربی نگران آن بودند که سپردن ریاست اینترپل به یک کارمند ارشد وزارت کشور روسیه ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفی این سازمان را مخدوش و آن را به عاملی برای پیشبرد اهداف سیاست داخلی و خارجی دولت روسیه تبدیل کند. یک دیپلمات غربی گفته بود که انتخاب ژنرال پروکوپچوک به ریاست اینترپل "مثل سپردن نگهبانی از مرغدانی به روباه است!"

گی وهوفشتادت، نخست وزیر پیشین بلژیک و از اعضای با نفوذ پارلمان اروپا هم در توییتر خود نوشت که "اگر پروکوپچوک این سازمان را در دست بگیرد، ممکن است لازم شود کشورهای دموکراتیک و آزاد جهان یک سازمان موازی با اینترپل ایجاد کنند." وی افزوده بود: "نظم جهانی با شرایط نگران کننده‌ای مواجه است."

با انتخاب نماینده کره جنوبی به ریاست اینترپل، احتمال بروز شکاف در میان اعضا و تضعیف این سازمان فعلا مرتفع شده است.

موضوعات مرتبط