ترامپ از عربستان به خاطر 'کاهش قیمت نفت' تشکر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس آرشیوی از دیدار محمد بن سلمان با ترامپ در کاخ سفید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کاهش قیمت نفت را با "کاهش مالیات برای آمریکا و جهان" مقایسه کرده و در این رابطه از عربستان سعودی قدردانی کرده است.

او روز چهارشنبه (۲۱ نوامبر) در شبکه توییتر نوشت: "لذت ببرید! ۵۴ دلار، در حالی که ۸۲ دلار بود. تشکر از عربستان سعودی، اما باز هم باید پایین‌تر برود!"

این توییت در حالی منتشر شد که در آمریکا انتقادها از اظهارات آقای ترامپ که گفته صرف نظر از این که چه کسی دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را صادر کرده، ایالات متحده "شریک ثابت قدم" حکومت عربستان باقی خواهد ماند، بالا گرفته است.

بنا بر گزارش ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دستور قتل جمال خاشقجی را داده بود، اما دونالد ترامپ گفت "... این احتمال کاملا وجود دارد که ولیعهد عربستان سعودی از این واقعه غم انگیز اطلاع داشته- شاید داشته و شاید هم نداشته است!"

او افزود: "ما شاید هرگز به همه واقعیت های مرتبط با قتل آقای جمال خاشقجی دست پیدا نکنیم. در هر صورت، رابطه ما با پادشاهی عربستان سعودی است. آنها در مبارزه مهم ما با ایران یک متحد عالی بوده اند."

بیشتر بخوانید:

سناتور کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، با انتقاد شدید از اظهارات آقای ترامپ، کاخ سفید را متهم کرد که به عنوان شرکت مشاور روابط عمومی ولیعهد عربستان سعودی عمل کرده است.

او در شبکه توییتر نوشت: "هیچ وقت فکر نمی کردم روزی را ببینم که کاخ‌سفید نقش توجیه‌گر و ‌ شرکت روابط عمومی ولیعهد عربستان را بازی کند." این سناتور جمهوریخواه افزود که کنگره از همه ابزارها از جمله برای مشخص کردن نقش محمد بن سلمان استفاده خواهد کرد.

سناتور کورکر و سناتور باب ممنندز (دموکرات) رسما از کاخ سفید درخواست کردند که درباره احتمال دست داشتن ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی تحقیق بکند.

این در خواست که در چارچوب "قانون ماگنیتسکی" انجام شد، رئیس جمهوری آمریکا را موظف می کند در ظرف ۱۲۰ روز روشن کند که آیا محمد بن سلمان در قتل روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه دست داشته است یا نه.

کنگره آمریکا چند سال پیش "قانون ماگنیتسکی" را برای تحریم مرتکبین نقض جدی حقوق بشر در روسیه و سایر کشورها تصویب کرد که حالا کنگره می تواند از آن برای تحریم مقامات ارشد عربستان سعودی استفاده کند.

در همین رابطه، عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سرسختانه از محمد بن سلمان در برابر اتهامات مربوط به دخالت او در قتل جمال خاشقجی دفاع کرده است.

عادل جبیر همچنین درخواست برکناری ولیعهد را خط قرمز حکومت عربستان خواند که تحمل نخواهد شد. آقای جبیر وعده داد که کسانی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند مجازات می‌شوند و از ترکیه خواست که درز اطلاعات راجع به جزییات این پرونده را متوقف کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی که طی یک سال گذشته در حومه واشنگتن، پایتخت آمریکا ساکن شده بود، برای روزنامه واشنگتن پست یادداشت‌نویسی می‌کرد

"پیش بردن منافع آمریکا"

ترکیه می گوید از میزان همکاری عربستان سعودی در ارتباط با تحقیقات این پرونده راضی نیست.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه سه شنبه گفت در صورت به بن بست خوردن تماس ها با ریاض در این زمینه، کشورش ممکن است خواستار تحقیقات رسمی سازمان ملل متحد در مورد این پرونده شود.

آقای چاووش اغلو در جریان دیداری در واشنگتن با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که ترکیه تازه ترین اطلاعات این پرونده را در اختیار آمریکا گذاشته است.

آقای پومپئو هم پس از این دیدار گفت که "جهان جای پست و کثیقی است" و آقای ترامپ "متعهد به اتخاذ سیاست هایی است که منافع ملی آمریکا را پیش می برد."

جان برنان مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در توییتی نوشت: "از آنجا که آقای ترامپ استاد بی صداقتی است، برعهده اعضای کنگره است تا یافته های سیا درباره مرگ جمال خاشقجی را کسب و از حالت محرمانه خارج کنند. هیچ کس در عربستان سعودی، به خصوص ولیعهد این کشور، نباید از حساب پس دادن برای چنین اقدام شنیعی بگریزد."

دایان فاینستاین، سناتور ارشد دمکرات از کالیفرنیا، هم گفت از اینکه رئیس جمهور کشورش قصد تنبیه محمد بن سلمان در ارتباط با "قتل حساب شده" جمال خاشقجی را ندارد شوکه است.

سناتور جمهوری خواه جف فلیک هم در توییتی نوشت: "آقای رئیس جمهور 'متحدان بزرگ' برای قتل روزنامه نگاران نقشه نمی کشند. 'متحدان بزرگ' شهروندان خود را به سوی تله جلب نمی کنند تا آنها را بکشند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به صدور دستور قتل آقای خاشقجی متهم است

آقای ترامپ پیشتر گفته بود که به طور کامل در جریان جزئیات نوار صوتی که در زمان قتل جمال خاشقجی ضبط شده، قرار گرفته اما شخصا این نوار را گوش نکرده چون معتقد است خیلی وحشتناک و خشن است که بتواند آن را گوش کند.

او روز یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری فاکس نیوز گفت که نوار صوتی یادشده خیلی "وحشتناک"، "دردناک" و "خشن" است.

جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان آقای خاشقجی، جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

اخبار مرتبط: