حمله 'شیمیایی' در سوریه؛ روسیه مواضع شورشیان در ادلب را بمباران کرد

سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption ادلب در شمال غربی سوریه-عکس از آرشیو است

روسیه ادعا می‌کند مواضع شورشیان را در ادلب، شمال غربی سوریه بمباران کرده است. این حمله هوایی در پی ادعای "حمله شیمیایی" به حلب صورت گرفت.

دیشب (شنبه ۳ آذر) تلویزیون دولتی سوریه، گزارش کرده بود که بیش از صد غیر نظامی در حلب در پی حمله شیمیایی مجروح شده‌اند. دولت سوریه، شورشیان را عامل این حمله‌ها معرفی کرده و از سازمان ملل خواسته آن را محکوم کند. اما مخالفان مسلح دولت، با رد این اتهام، دولت سوریه را به زمینه‌سازی برای حمله به مواضع گروه‌های مخالف متهم کرده‌اند.

بنا به ‌گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، دیشب براثر این حمله شیمیایی بیش از صد نفر روانه بیمارستان شدند.

از زمانی که ارتش سوریه کنترل حلب را بدست گرفته است، این بیشترین شمار زخمی‌هاست.

گفته شده است که در این حمله از گاز کلراستفاده شده است. این گاز به مرگباری گازخردل و سارین نیست اما می‌تواند مشکلات تنفسی و پوستی ایجاد کند و استفاده از آن ممنوع است.

دولت سوریه مخالفان مسلح را متهم کرده و شورشیان هم این اتهام را رد می کنند و می گویند کار خودشان است.

مسکو، متحد اصلی دمشق، در پشتیبانی از دولت سوریه می‌گوید پیکارجویان سابق وابسته به القاعده از ادلب، محل تجمع مخالفان مسلح بشار اسد، این حمله شیمیایی را سازماندهی کرده‌اند و به همین خاطرهواپیماهای روسیه مواضع آنها را هدف قرارداده است.

بیشتر بخوانید:

امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه به این حمله واکنش نشان داد و از روسیه خواسته اطلاعات‌اش را در اختیار جامعه جهانی قراردهد.

آقای ماکرون اضافه کرد: "تاکید می کنم که فرانسه استفاده از سلاح‌های شیمایی را محکوم می‌کند و از روسیه می‌خواهیم اطلاعاتی از کسانی که معتقدند سلاح‌ شیمیایی به‌کار برده‌اند در اختیار دیگران بگذارند و این اطلاعات را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درلاهه بدهند تا اطمینان حاصل شود که کار چه کسانی بوده است.".

روسیه می‌گوید با ترکیه در این باره صحبت می‌کند، چون گروه‌هایی از این شورشیان از حمایت ترکیه برخوردارند و آنها آتش بس را نقض کرده‌اند.

هفت سال ازجنگ و خونریزی در سوریه می‌گذرد از آغاز جنگ‌های داخلی حملات شیمیایی در خان شیخون، دوما در غوطه شرقی و چند شهر دیگر، جان صدها نفر را گرفته و هزاران غیر نظامی را روانه بیمارستان کرده است.

سازمان ملل دست کم چهار بار دولت سوریه را عامل این حملات دانسته و یکبار هم داعش را مسوول دانسته بود، بعضی از این حملات هم مشخص نشد چه کسی پشت آنهاست.

در حالی که ارتش سوریه با کمک روسیه و ایران توانسته شورشیان را به عقب براند و موقعیت‌اش را تثبت کند، کسی انتظار این حمله شیمیایی را نداشت.