شاخ در آوردن گاوها و بزها، موضوع همه‌پرسی سوئیس

آرمین کاپول حق نشر عکس AFP
Image caption برگزاری این همه‌پرسی نتیجه تلاش‌های هشت‌ساله یک مزرعه‌دار به نام آرمین کاپول است

مردم سوئیس در یک همه‌پرسی شرکت می‌کنند تا تکلیف شاخ گاوها و بزها را معلوم کنند.

سوییسی‌ها قرار است نظر بدهند که آیا برای متوقف کردن بریدن شاخ این حیوانات و اجازه شاخ درآوردن آنها، باید مشوق‌هایی برای کشاورزان و دامداران در نظر گرفت یا نه.

در حال حاضر بسیاری از دامداران شاخ این حیوانات را می‌برند تا هنگام شاخ‌به‌شاخ شدن، زخمی نشوند.

برگزاری این همه‌پرسی نتیجه تلاش‌های هشت‌ساله یک مزرعه‌دار به نام آرمین کاپول است که می‌گوید سنت بریدن شاخ حیوانات، سنتی غیر طبیعی و دردناک است.

آقای کاپول در میان شگفتی بسیاری توانست در این مدت ۱۰۰ هزار امضای لازم برای برگزاری رفراندوم سراسری را جمع کند.

او در مصاحبه‌ای گفت: "من همیشه در طویله با گاوهایم حرف می‌زنم. از من می‌پرسند که کاری از دست من برمی‌آید یا نه، آیا می‌توانم کاری کنم که شاخ‌هایشان را نگه دارند."

طرح توقف بریدن شاخ حیوانات، این کار را ممنوع نمی‌کند بلکه به دنبال تغییر قوانین برای دادن مشوق‌ به دامدارانی است که داوطلبانه اجازه می‌هند که گاوها و بزها شاخ دربیاورند.

در نهایت گروه‌های فعال محیط زیست و حقوق حیوانات هم به کمپین آرمین کاپول پیوستند اما دولت با آن مخالف بود، چون می‌گفت که دامداران باید اختیار دامشان را داشته باشند.

موضوع شاخ حیوانات یکی از چند موضوعی است که در رای‌گیری روز یکشنبه ۲۵ نوامبر در سوئیس مطرح می‌شود.

در همه‌پرسی امروز مسائل مهم‌تری مانند ضرورت اصلاح قانون اساسی برای اهمیت دادن بیشتر به قوانین داخلی در مقابل پیمان‌های بین‌المللی هم به رای گذاشته می‌شود اما تصمیم‌گیری درباره شاخ گاوها بیش از هر موضوع دیگری خبرساز شده است.

موضوعات مرتبط