ترامپ دیدار با پوتین را لغو کرد

دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ به زودی با رهبران ۱۹ کشور دیگر صنعتی جهان در بوینس آیرس دیدار خواهد کرد

دونالد ترامپ که قرار بود در جریان اجلاس سران گروه ۲۰ با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین دیدار کند، گفته در واکنش به تنش میان اوکراین و روسیه این دیدار را لغو می‌کند. اجلاس سران گروه ۲۰ در آرژانتین برگزار می‌شود.

آقای ترامپ روز پنجشنبه (۲۹ نوامبر) در توییتر با اشاره به بازگردانده نشدن کشتی‌های اوکراینی و ملوانان این کشور که در جریان یک تنش نظامی از سوی روسیه دستگیر شده‌اند، نوشت که "دیگر لزومی برای حضور در این دیدار از پیش تعیین شده" نمی‌بیند.

آقای ترامپ که برای شرکت در این اجلاس راهی بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین شده در ادامه توییت خود نوشته: "پس از حل این مناقشه (اوکراین)، مشتاقانه منتظر دیداری دیگر خواهم بود."

تنها دقایقی پس از این توییت، روسیه در واکنش به آن گفت هنوز هیچ مکاتبه رسمی در این باره دریافت نکرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین که به نظر می رسد به همراه او در هواپیما به سوی آرژانتین در حرکت است گفته: "ما فعلا در آسمان و به سوی بوینس آیرس در حرکتیم و چیزی غیر از چند توییت ندیده ایم اما اگر چنین شود آن وقت رئیس‌جمهور (پوتین) دو ساعت وقت اضافه خواهد یافت تا آن را برای دیدارهای پراهمیت در حاشیه اجلاس" صرف کند.

این در حالی است که همین چند ساعت پیش کرملین از تایید برگزاری دیدار رهبران دو کشور خبر داده بود.

صبح امروز کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرده بود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین گفته بود در ابتدا ملاقات کوتاهی بین این دو صورت خواهد گرفت و سپس ممکن است گفت‌و‌گوهای بیشتری برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است در جریان این اجلاس با شی‌جینگ پین، رئیس جمهوری چین هم در خلال یک ضیافت شام دیدار کند.

دو قدرت اول اقتصاد جهان، عملا درگیر یک جنگ تعرفه‌ای هستند و معلوم نیست که دیدار مستقیم رهبران واشنگتن و پکن چه قدر به کاهش این تنش تجاری کمک کند.

روز گذشته هم کاخ‌سفید اعلام کرد، آقای ترامپ در جریان سفر به بوینس‌آیرس، برنامه ای برای ملاقات با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ندارد.