اردوغان: تمایلی به آسیب رساندن به خاندان حاکم عربستان ندارم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای اردوغان گفت مایل به آسیب رساندن به خاندان حاکم عربستان نیست

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواهان استرداد افراد مظنون به قتل جمال خاشقجی از سوی عربستان سعودی شده و گفته است مایل به آسیب رساندن به خاندان حاکم عربستان نیست.

آقای خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی از روز دوم اکتبر (ده مهر) که وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه شد، ناپدید شد و در نهایت عربستان پذیرفت که این روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

آقای اردوغان در جریان نشست گروه ۲۰ در آرژانتین گفت در این نشست در باره جمال خاشقجی صحبت نشده و تنها جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا این موضوع را مطرح کرده است.

عربستان سعودی یازده نفر را به دست داشتن در این قتل متهم کرده اما بعید به نظر می‌رسد این افراد را برای محاکمه به ترکیه بفرستند.

این کشور دخالت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این قتل را رد کرده است.

رسانه‌های آمریکا اخیرا گزارش داده بودند که سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) بنا بر مدارک و شواهد مشخص به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، دستور قتل جمال خاشقجی را داده اما دونالد ترامپ این مساله را رد کرده است.

مایک پوپمئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم به سی‌ان‌ان گفته است او مدارک سازمان‌های اطلاعاتی را مطالعه کرده و سند مستقیمی در باره ارتباط ولیعهد عربستان و قتل روزنامه‌نگار منتقد ندیده است.

واکنش اردوغان

جیمز لندیل، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی در نشست گروه ۲۰

رجب طیب اردوغان از واکنش عربستان سعودی به قتل جمال خاشقجی در استانبول به شدت سرخورده است. او مقام‌های سعودی را به ضد و نقیض‌گویی و دروغ‌گویی متهم کرده و گفته است آنها مدام روایت متفاوتی ارائه می‌کنند و از به اشتراک گذاشتن اطلاعات با بازپرسان ترکیه خودداری می‌کنند.

آقای اردوغان گفت محمد بن سلمان در نشست گروه ۲۰ "توضیح غیر قابل باوری" به رهبران شرکت‌کننده داده و گفته تا زمانی که نتوان چنین جنایتی را به اثبات رساند، نباید (حکومت) عربستان را در این میان مقصر دانست.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفته است ضروری است که مظنونان این پرونده که توسط مقام‌های سعودی بازداشت شده‌اند برای محاکمه به ترکیه مسترد شوند.

اردوغان دیگر چه گفت؟

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت قتل روزنامه‌نگار سعودی، آزمایشی برای جهان بوده است.

آقای اردوغان گفت مایل به آسیب رساندن به خاندان حاکم عربستان نیست و حل این مساله به نفع آنها است.

او گفته است ترکیه مدارکی را در اختیار دارد که نشان می‌دهد آقای خاشقجی در مدت هفت و نیم دقیقه کشته شده و این اطلاعات را در اختیار کشورهایی گذاشته که خواهان دریافت آن شده بودند.

عربستان سعودی چه می‌گوید؟

عربستان گفته است قتل آقای خاشقجی توسط "عوامل خودسر" صورت گرفته و دستور این قتل را یک مامور اطلاعاتی داده است.

این کشور گفته است متهمان قتل جمال خاشقجی در عربستان محاکمه خواهند شد.