گرم شدن هوای کره زمین؛ نیاز به 'اقدام قاطع' در لحظه سرنوشت‌ساز

کاتوویتسا حق نشر عکس Reuters

نمایندگان تقریبا دویست کشور دنیا دو هفته گفتگو و مذاکره را برای حل شکاف‌های عمیق سیاسی در مبارزه با تغییر آب و هوای زمین در کاتوویتسا در لهستان آغاز کردند.

به دلیل جزئیات بسیاری که باید در باره آن تصمیم گرفته شود، این نشست یک روز زودتر از موعد آغاز شده است.

این مهمترین اجلاس سازمان ملل درباره گرم شدن آب و هوای کره زمین پس از عهدنامه محوری پاریس در سال ٢٠١٥ است با این حال امید زیادی وجود ندارد که این اجلاس بتواند نگرانی‌هایی را برطرف کند که بخصوص در چند هفته اخیر درباره افزایش شدید گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین مطرح شده‌اند.

این موضوع را در لغو میزبانی اجلاس سال ٢٠١٩ می‌شد دید که قرار بود در برزیل برگزار شود. جایر بولسونارو رئیس جمهور راست افراطی برزیل که بتازگی انتخاب شده در اجلاس جی بیست در آرژانتین هم تاکید کرد که برزیل از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس کنار می‌کشد.

پاتریشیا اسپینوزا دبیر پیمان تغییرات اقلیمی سازمان ملل این کنفرانس را "بسیار بسیار مهم" خواند و گفت اکنون "علائم واضحی" وجود دارند که رسیدگی به تغییرات اقلیمی "فوریت" دارد.

علاوه بر این، چهار نفر از روسای نشست‌های سابق تغییرات اقلیمی سازمان ملل -از جمله لوران فابیوس نخست وزیر و وزیر خارجه سابق فرانسه که ریاست گفتگوهای پاریس را بر عهده داشت- در بیانیه‌ای مشترک خواستار "اقدام قاطع" برای مقابله با گرم شدن هوای زمین شدند:

"دنیا در لحظه حساسی قرار گرفته و اقدام قاطع در دو سال آینده برای مقابله با تهدیدهای قریب‌الوقوع اهمیت اساسی دارد."

حق نشر عکس AFP
Image caption دیوید آتنبورو طبیعت‌شناس و سازنده سرشناس مستندهای حیات وحش در اجلاس لهستان حضور پیدا می‌کند

تقریبا ٢٩ نفر از سران دولت‌ها در لهستان حضور می‌یابند که در قیاس با شمار کسانی که در پاریس شرکت کردند چشمگیر نیست؛ شاید به این علت که سران کشورها این اجلاس را گفتگوهای فنی و تخصصی می‌دانند.

با این حال برای چین و اتحادیه اروپا که خود را به پیمان پاریس متعهد می‌دانند مهم است که به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تعهد خود را نشان دهند.

عهدنامه پاریس با سرعتی بی‌سابقه در عرض یک سال به تصویب ١٨٠ کشور دنیا رسید اما تا سال ٢٠٢٠ اجرایی نخواهد شد. بر اساس این توافق، برای محدود کردن افزایش دمای کره زمین به کمتر از ١.٥ درجه در قیاس با دوران پیش از انقلاب صنعتی، تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ٢٠٤٥ باید ٤٥ درصد کاهش پیدا کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هشدار سازمان جهانی هواشناسی در مورد تغییرات اقلیمی

اما بررسی‌های اخیر نشان دادند پس از چهار سال توقف، دوباره تولید گازهای گلخانه‌ای افزایش یافته است.

این نشست در حالی صورت می‌گیرد که پایان امسال یعنی حدود یک ماه دیگر ضرب الاجل تدوین مقررات و جزئیات اجرای عهدنامه پاریس است.

آمریکا از پیمان پاریس کنار کشیده اما تا سال ٢٠٢٠ باید در آن بماند و مذاکره کنندگان آمریکایی در نشست حضور دارند و به دنبال دانستن جزئیات اجرای پیمان هستند تا در سیاست و معاملات خارجی خود از آن استفاده کنند.

با توجه به علاقه وافر رئیس جمهور آمریکا به زغال سنگ، گزارش شده که کاخ سفید یک برنامه حاشیه‌ای در تبلیغ سوختهای فسیلی برگزار خواهد کرد. کاری مشابه در نشست قبلی صدای اعتراض بسیاری را بلند کرد.

حق نشر عکس HANNA FRANZEN
Image caption گرتا تونبرگ دانش آموز سوئدی که در اعتراض به گرم شدن هوای زمین از رفتن به مدرسه خودداری کرد در نشست لهستان حضور دارد

برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه تامین بودجه لازم برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای ضروری است و به آنها وعده داده شده که از سال ٢٠٢٠ به بعد هر سال صد میلیارد دلار به آنها پرداخت می‌شود. با این حال کشورهای در حال توسعه احساس می‌کنند کشورهای پیشرفته برای پرداخت این پول بهانه می‌آورند و سرسختی می‌کنند.

لهستان برای سومین بار میزبان یک نشست اقلیمی سازمان ملل است اما این کشور همچنان هشتاد درصد انرژی خود را از زغال‌سنگ تامین می‌کند و شهر کاتوویتسا هم در یکی از مناطق مهم تولید زغال سنگ قرار دارد.