خانواده‌های آمریکاییان زندانی در ایران خواستار لغو ویزای بستگان مقامات ایرانی شدند

نمازی ها و نزار زکا حق نشر عکس .
Image caption خانواده نمازی ها و نزار زکا در میان امضا کنندگان این نامه هستند

شماری از خانواده های شهروندان آمریکایی-ایرانی و سایر ملیت هایی که در ایران زندانی هستند از رهبران جهان خواسته اند با آنچه گروگان‌گیری توسط ایران خوانده اند مقابله کنند.

همزمان گزارش می شود شماری از خانواده های آمریکایی های زندانی در ایران خواستار لغو ویزای بستگان مقام های ایرانی ساکن آمریکا شده اند.

روز دوشنبه خانواده های چند نفر که در سال های اخیر در ایران زندانی شده اند در نامه سرگشاده ای به رهبران جهان و سازمان ملل خواستار اقدام فوری برای آزادی عزیزان خود شدند.

آنها نوشتند که "شواهد کاملا قاطعانه است و رفتار حکومت ایران در زندانی کردن این افراد چیزی جز گروگان گیری نیست" و گفتند که تهران از آنها به عنوان برگ چانه زنی استفاده می کند.

این نامه را خانواده های هفت زندانی که از آنها نام برده شده و "بسیاری خانواده های دیگر" که می گویند برای حفظ ایمنی عزیزانشان در ایران نام خود را فاش نمی کنند امضا شده است.

خانواده های احمدرضا جلالی، کامران قادری، سیامک و باقر نمازی، نزار ذکا، سعید ملک پور و رابرت لوینسون کسانی هستند که آن را امضا کرده اند. البته رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد و دولت ایران می گوید از سرنوشت او بی خبر است.

دولت ایران مکررا اتهام گروگان گیری را رد کرده و گفته که این افراد براساس قوانین ایران متهم و در دادگاه محکوم شده اند. این کشور در مقابل به زندانی شدن شهروندان خود در آمریکا به اتهام نقض تحریم ها اشاره می کند.

اکثر این افراد با اتهامات جاسوسی روبرو و در دادگاه های غیرعلنی محاکمه شده اند.

در این نامه آمده است که از سال ۲۰۰۷ به این سو بیش از ۵۰ شهروند خارجی و کسانی که شهروندی دوگانه دارند بازداشت شده اند که حدود ۲۰ نفر از آنها هم اکنون زندانی هستند؛ کسانی که از آنها به عنوان "گروگان" نام برده شده.

آنها می نویسند که بازداشت این هفت نفر بخشی از یک "حرکت حساب شده و تاکتیکی" ایران برای داشتن برگ برنده در کشمکش با غرب است و افزودند "با توجه به فشار ناکافی جامعه جهانی ایران انگیزه ای برای آزاد کردن آنها ندارد."

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد که از دریافت کنندگان نامه است گفت که بازداشت این افراد از دیگر نمونه های نقض عرف بین المللی از سوی ایران است. او این افراد را بی گناه و روند محاکمه آنها را ناعادلانه خواند و گفت که باید فورا اجازه یابند نزد خانواده هایشان برگرداند.

بنیاد تامپسون رویترز به تازگی گزارشی منتشر کرده که می گوید علیرغم ادعاهای مکرر ایران، این بازداشت ها ماهیتا خودسرانه و با هدف گرفتن امتیاز از دولت های خارجی انجام شده است.

همزمان شبکه ان بی سی آمریکا گزارش می دهد که خانواده های بعضی از آمریکایی های زندانی در ایران دولت ترامپ را ترغیب کرده اند ویزای فرزندان مقام های بلندپایه ایران را رد یا باطل کنند.

دو منبع آگاه نزدیک به این خانواده ها به ان بی سی گفتند که آنها حتی فهرستی از شهروندان ایرانی ساکن آمریکا که گفته می شود فرزندان یا بستگان نزدیک مقام های بلندپایه ایرانی هستند را به دولت ترامپ و اعضای کنگره داده اند.

جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در سال ۲۰۱۵ در جریان مبادله زندانی با ایران آزاد شد روز دوشنبه در مقاله ای در این روزنامه نوشت که جامعه جهانی برای چند دهه برخورد موثری با این مشکل نداشته است.

به نوشته او رفتار ایران در این زمینه فقط زمانی متوقف خواهد شد که با پیامدهای روشن مواجه شود.

بیشتر بخوانید: