تشکیل کمیسیون حقیقت یاب برای ۴۳ دانشجوی مفقود مکزیکی

Pictures of the 43 missing students are displayed inside a heart shape made out of rose petals on the pavement in Mexico City حق نشر عکس Reuters
Image caption یادبود قربانیان حادثه

آندرس مانوئل لوپز رئیس جمهور جدید مکزیک با امضای حکمی از شروع به کار کمیسیون حقیقت یاب برای تحقیق درباره ناپدید شدن ۴۳ دانشجو در سال ۲۰۱۴ خبر داده است.

به گفته اعضای خانواده ها این دانشجویان-آموزگاران در سال ۲۰۱۴ از شهر ایگوالا ربوده و متعاقبا "به دست نیروهای امنیتی" به قتل رسیدند.

آقای لوپز اوبرادور این موضوع را در اولین روز کاری اش اعلام کرد.

رئیس جمهور ۶۵ ساله مکزیک در ماه ژوئیه به پیروزی رسید و روز شنبه سوگند یاد کرد. از سرگیری تحقیقات درباره قتل های ایگوالا یکی از قول های مهم انتخاباتی او بود.

خبرنگاران بی بی سی می گویند فقدان اقدامی موثر یا پیگرد مسببان لکه ای بر دامان دولت قبلی مکزیک بود.

آقای لوپز در جمع خانواده های قربانیان گفت: "کل دولت به این برنامه کمک خواهد کرد و من می توانم به شما اطمینان دهم که هیچ مصونیتی در این ماجرای غم انگیز یا هیچ پرونده دیگری در کار نخواهد بود."

او در کنفرانسی خبری در ساعت هفت صبح به وقت محلی قول تغییرات "عمیق و رادیکال" برای مکزیک را داد. این برخلاف رویه رئیس جمهور قبلی بود که به ندرت کنفرانس خبری برگزار می کرد.

او به خبرنگاران گفت: "فکر نمی کنید اوضاع فرق کرده؟ اینکه آمده ام به شما اطلاعات می دهم."

آقای لوپز اوبرادور همچنین شروع به اجرای سایر قول های انتخاباتی اش مثل فروش هواپیمای ریاست جمهوری به عنوان بخشی از برنامه کاهش تجمل گرایی دولت کرده است.

او روز یکشنبه در اولین سفر خود به عنوان رئیس جمهور با یک هواپیمای تجاری در کنار مسافران عادی سفر کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای لوپز گفته مرتبا کنفرانس های خبری برگزار خواهد کرد