ادای احترام ترامپ به پیکر جورج بوش پس از انتقال به کنگره

President George HW Bush lies in state at the US Capitol حق نشر عکس AFP
Image caption تابوت آقای بوش تا زمان مراسم ترحیم در کنگره خواهد ماند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همسرش ملانیا به پیکر جورج اچ دبلیو بوش چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا که تابوت او در ساختمان کنگره قرار داده شده ادای احترام کرده اند.

تابوت رئیس جمهور سابق آمریکا تا روز چهارشنبه برای بازدید عمومی در کنگره خواهد ماند.

آقای ترامپ در گذشته با خانواده بوش وارد مشاجره شده است اما قرار است در مراسم بزرگداشت او در روز چهارشنبه شرکت کند.

آقای بوش که در روز جمعه در سن ۹۴ سالگی درگذشت نهایتا در محوطه خانه اش در کنار همسرش باربارا دفن خواهد شد.

آقای بوش که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ رئیس جمهور بود به دلیل ابتلا به نوعی بیماری پارکینسون تحت درمان بود و در ماه آوریل به دلیل عفونت خونی در بیمارستان بستری شده بود.

مراسم ترحیم قرار است روز چهارشنبه در کلیسای جامع واشنگتن برگزار شود و پیکر او بعد از آن برای خاکسپاری به تگزاس منتقل می شود.

آقای ترامپ همراه ملانیا در این مراسم شرکت خواهد کرد اما سخنرانی نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Reuters

براساس کتاب "آخرین جمهوری خواهان" نوشته مارگ آپدگروو که سال پیش منتشر شد، آقای بوش در انتخابات ۲۰۱۶ به هیلاری کلینتون، رقیب دمکرات آقای ترامپ، رای داد و حتی او را "آدمی لاف زن" خوانده بود.

تابوت حامل پیکر آقای بوش عصر دوشنبه به کنگره منتقل و مراسم کوچکی برای او برگزار شد. پسرش جورج بوش، چهل و سومین رئیس جمهور آمریکا، در این مراسم حضور داشت و آشکارا تحت تاثیر قرار گرفته بود.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان در ستایش آقای بوش گفت: "اینجا مرد بزرگی آرمیده. هیچ کس بهتر از او میان شادی ها و وظایف زندگی تعادل ایجاد نکرد."

آقای رایان او را "رهبری بزرگ و مردی خوب، با روحی لطیف اما اراده ای قوی" توصیف کرد.

سناتور میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا هم از عملکرد آقای بوش در خلیج فارس و بیرون راندن نیروهای صدام حسین از کویت تمجید کرد.

جورج اچ دبلیو بوش از خلبانان موفق جنگ جهانی دوم بود. او برای مدتی مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و در دهه هشتاد معاون رونالد ریگان رئیس جمهور پیشین آمریکا بود.

حق نشر عکس Office of George HW Bush
Image caption سالی سگ کاری آقای بوش در کنار تابوت او