مهاجران از حصارهای مرز آمریکا بالا می‌روند

ده‌ها مهاجر اهل کشورهای آمریکای لاتین که پس از هزاران کیلومتر پیاده‌روی به مرز آمریکا رسیده‌اند روز گذشته (دوشنبه سوم دسامبر) با پریدن از حصارهای مرزی وارد خاک آمریکا شدند.

بسیاری از آنها در همان بدو ورود خود را تسلیم مرزبانان آمریکایی کردند.

این مهاجران که در میان آنها مادران و کودکان کم سن و سال فراوانی دیده می‌شود، پس از آن که هفته‌ها در قالب یک کاروان از جنوب مکزیک به شمال این کشور رسیدند، در پشت مرزهای شهر تیهوآنا مکزیک و سن دیگو آمریکا مستقر شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از مهاجران کودکان خردسال به همراه دارند

در حالی که بعضی از آنها تلاش کردند از دست مرزبانان آمریکایی فرار کنند، اکثر آنها به محض ورود به خاک آمریکا خود را تسلیم ماموران کردند.

یکی از شرایط تقاضای پناهندگی برای این افراد ورود به خاک آمریکا و تسلیم کردن خود به مرزبانان در قالب تقاضای رسمی پناهندگی است.

حق نشر عکس Reuters

با وجود این، روانه شدن تعداد قابل توجهی از این مهاجران به سوی حصارهای مرزی در چند روز گذشته، پس از آن شدت گرفت که محل اسکان موقت آنها در شهر تیهوآنا مکزیک همه ساکنان را به دلایل بهداشتی به یک اردوگاه موقت دیگر منتقل کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مهاجران امیدوارند دست‌کم در داخل خاک آمریکا شرایط اردوگاهی بهتری برخوردار شوند
حق نشر عکس Reuters

این گروه که در دو ماه گذشته بارها با نام "کاروان مهاجران" از آنها یاد شده اکثرا از جنگ های داخلی و استیلای باندهای تبه کاری در کشورهای چون السالوادور و هندوراس گریخته اند و امیدوارند با قبول تقاضای پناهندگی آنها در آمریکا& شانس دیگری برای زندگی عاری از خشونت پیدا کنند.

با وجود این، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که شعارهای مهاجرت‌ستیزانه او یکی از دلایل پیروزی اش در انتخابات دو سال پیش عنوان شده، در دوم ماه گذشته بارها این مهاجران را تهدید کرده که اگر قصد ورود غیرقانونی به ایالات متحده داشته باشند، زندانی خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرایط بهداشتی در اردوگاه موقتی که برای هزاران مهاجر در شهر تیهوآنا مکزیک دایر شده بود "بسیار بد" گزارش شده
حق نشر عکس EPA
Image caption پس از آن که اعلام شده به دلایل بهداشتی کمپ مهاجران باید تغییر کند آنها اندک متعلقات همراه‌شان را برای جابجایی جمع کردند

مقام‌ها در تیهوآنا می‌گویند شرایط اقامت در استادیوم ورزشی که مهاجران آنجا چادر زده بودند، بعد از آب گرفتگی، غیرقابل اقامت شده است.

مقام‌ها برای ناچار کردن مهاجران به جابجایی، اعلام کرده‌اند خدمات پزشکی و آشپزخانه‌ها همگی به اردوگاه جدید انتقال پیدا کرده‌اند و ارایه چنین خدماتی در محل فعلی متوقف شده است.

پیش از رسیدن این مهاجران به تیهوآنا هم بسیاری نسبت به مشکلات اسکان هزاران نفر در پشت مرز سن‌دیگو هشدار داده بودند.

بسیاری از این افراد که برای رسیدن به مرز تیهوآنا ماهها پیاده روی و ریاضت کشیده‌اند با متوقف شدن در این نقطه دچار استیصال شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بلاتکلیفی و بدتر شدن شرایط اقامتی بسیاری از این مهاجران را ناچار به بالارفتن از دیوار مرزی کرده است
حق نشر عکس Reuters

اما انتظار کشیدن برای رسیدگی به تقاضای پناهندگی در دادگاه‌های آمریکا هم کار راحتی نیست.

بنابر یک بررسی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا ۶۵ درصد از پناهجویانی که طی ۱۲ ماه قبل از ماه اکتبر گذشته تقاضای پناهندگی داده بودند با پاسخ "نه" دادگاه روبرو شده‌اند. آمار مشابه رد تقاضاها در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۲ درصد بوده است.

این بررسی همچنین نشان داده، آمار رسیدگی به پرونده های تقاضای پناهندگی در دادگاه ها نسبت به دو سال گذشته ۸۹ درصد افزایش داشته است.

این تغییرات می تواند نتایج تغییر رویکرد دولت آقای ترامپ تلقی شود که در دو سال گذشته بارها به سختگیرانه‌تر کردن قوانین مهاجرتی وعده داده و دستورالعمل‌های بسیاری در این رابطه صادر کرده است؛ از جمله فشار به قضات دادگاه‌های مهاجرت برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده‌ها

با وجود این آن دسته از مهاجرانی که تصمیم به پریدن از دیوارها و حصارهای مرزی کرده‌اند امیدوارند شرایط اقامت آنها تا زمان رسیدگی به پرونده‌شان بهتر از آنچه در تیهوآنا بود رقم بخورد.