'راننده قاتل' تظاهرات شارلوتزویل گناه‌کار شناخته شد

دادستان‌ها الکس فیلدز جونیور را یک نژادپرست معتقد به برتری سفیدپوستان خطاب کرده‌اند حق نشر عکس Reuters
Image caption دادستان‌ها الکس فیلدز جونیور را یک نژادپرست معتقد به برتری سفیدپوستان خطاب کرده‌اند

مرد جوانی که در جریان تظاهرات سال گذشته راست‌گرایان افراطی در شهر شارلوتزویل ویرجینیا با خودرو به میان مخالفان زد و یک زن جوان را کشت و چندین نفر دیگر را مجروح کرد در دادگاه مجرم شناخته شد و ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

الکس فیلدز جونیور، ۲۱ ساله، که دادستان ها او را یک راست گرای معتقد به برتری نژاد سفید توصیف کرده اند، به علت زیرگرفتن مخالفان تظاهرات تابستان سال گذشته در شارلوتزویل محاکمه شد و اعضای هیات منصفه او را به قتل درجه اول محکوم کردند.

او که با راندن به میان جمع مخالفان چپ گرای این تظاهرات یک زن ۳۲ سال به هیتر هی‌یر را کشت، همچنین به علت زیر گرفتن ۵ نفر دیگر و زخمی کردن عامدانه سه نفر دیگر مجرم شناخته شد. دیگر اتهام او هم زیرگرفتن یک عابر دیگر و تلاش برای گریز از صحنه تصادف است.

او که در دادگاه شهر شارلوتزویل ویرجینیا محاکمه شد ادعا کرده بود که از ترس جان خود با سرعت به میان جمع مخالفان تظاهرات راست گرایان رانده است.

بیشتر بخوانید

مظنون حادثه شارلوتزویل کیست؟

با گناهکار شاخته شدن آقای فیلدز او احتمالا باید منتظر دریافت حکم دست کم ۲۰ سال زندان و یا حداکثر حبس ابد باشد.

او همچنین با ۳۰ فقره اتهام جرایم نژادپرستانه روبروست. اتهاماتی که وکلایش آنها را رد کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیتر هی یر، ۳۲ ساله، در جریان این راندن عامدانه به میان عابران کشته شد

در شارلوتزویل چه گذشت؟

جیمز الکس فیلدز که در روز ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) سال گذشته ۲۰ سال داشت، پس از آنکه با خودروی اسپرت خود به میان جمع مخالفان نژادپرستی زد، دستگیر شد.

این سانحه که تصاویر آن بارها در صدر اخبار ماه اوت آمریکا و جهان پخش شد، در حاشیه درگیری میان تظاهرات ملی‌گرایان تندرو، گروه‌های سفیدپوست‌پرست و مخالفان چپ‌گرای آنها روی داد.

تجمعی که راست‌گرایان افراطی در اعتراض به پایین آوردن مجسمه ژنرال رابرت لی در شهر شارلوتزویل ویرجینیا، ترتیب داده بودند؛ ژنرال‌ لی از فرماندهان حامی برده‌داری در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا بود.

در جریان این واقعه یک زن ۳۲ ساله به نام هیتر هی یر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای اورژانس را در حال مداوای کسانی که زیرگرفته شده اند

موضوعات مرتبط