شهروند روس متهم به جاسوسی در آمریکا، اتهاماتش را پذیرفت

ماریا بوتینا از ماه ژوئیه، در بازداشتگاهی در ویرجینا زندانی است. حق نشر عکس Reuters
Image caption ماریا بوتینا از ماه ژوئیه، در بازداشتگاهی در ویرجینا زندانی است.

ماریا بوتینا، شهروند روسیه که به تلاش برای نفوذ در گروه های سیاسی در آمریکا متهم است، با حضور در دادگاهی در واشنگتن، به طور رسمی اتهامات خود را پذیرفته است.

خانم بوتینا که سی ساله است دانشجوی دانشگاه امریکن در واشنگتن، و همزمان از فعالان حامی حقوق مالکان اسلحه در آمریکا بود.

او متهم است که با تلاش برای نفوذ در انجمن ملی اسلحه که از لابی های پرنفوذ آمریکاست، قصد داشته در سیاستگذاری ایالات متحده در رابطه با روسیه تاثیر بگذارد.

این شهروند روسیه که از ۵ ماه پیش در بازداشتگاهی در ایالت ویرجینیا زندانیست در ابتدا اتهام های مطرح شده علیه خود را رد کرده بود اما در پی پذیرش همکاری با بازپرس‌هایش، قبول کرده که به عنوان مامور دولت روسیه، در واشنگتن فعالیت می‌کرده است.

دادستان‌ها انتظار دارند با توافق همکاری خانم بوتینا، درباره تلاش‌های روسیه برای دخالت در امور سیاسی آمریکا اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورند.

رابرت دریسکول، وکیل خانم بوتینا گفته است با توجه به این همکاری، ممکن است حکم زندان موکلش به شش ماه محدود شود.

اولین جلسه رسمی بررسی اتهامات او در دادگاه دوازدهم فوریه ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه مدعی است خانم بوتینا در زندان شکنجه شده و گفته است کرملین او را یک زندانی سیاسی می داند.

شبکه سی.ان.ان فردی به نام آلکساندر تورشین، معاون سابق بانک مرکزی روسیه، را رابط خانم بوتینا با کاخ کرملین خوانده است.

نام آقای تورشین در فهرست تحریم های آمریکاست.

از سوی دیگر خانم بوتینا متهم شده با یک فعال جمهوریخواه ۵۶ ساله رابطه‌ای عاشقانه برقرار کرده تا بتواند از طریق او ماموریت خود را برای دولت روسیه انجام دهد.

پل اریکسون، دوست پسر خانم بوتینا، مقیم داکوتای جنوبی در آمریکاست و از فعالان سیاسی محافظه‌کار این ایالت است.

ماریا بوتینا کیست؟

ماریا بوتینا در سال ۱۹۸۸ در جنوب سیبری به دنیا آمده و به نوشته خودش در فیس بوک، از ده سالگی با اسلحه آشنا شده است.

او گروهی به نام حق مالکیت سلاح تشکیل داده بود و خواهان آزاد شدن فروش سلاح شده بود.

خانم بوتینا از ۶ سال پیش عضو مادام العمر انجمن ملی اسلحه در آمریکا شده بود و در گردهمایی‌های سالانه آن شرکت می کرد.

او در سال ۲۰۱۵ با حضور در گردهمایی انجمن ملی اسلحه در لاس‌وگاس، از دونالد ترامپ که نامزد ریاست جمهوری بود درباره تحریم روسیه سوال کرد.

ماریا بوتینا از دو سال پیش به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آمریکن در شهر وشنگتن دی سی ویزای دانشجویی برای زندگی در آمریکا دریافت کرد.

آنتونی زورکر، تحلیل‌گر بی‌بی‌سی در واشنگتن

قطعه‌ای از یک پازل بزرگ

ماریا بوتینا از جهاتی مثل هر جوان مشتاق به فعالیت سیاسی در واشنگتن، تلاش کرده با ایجاد ارتباط راه خود را به برای کسب قدرت و جایگاه باز کند. تنها فرق مهم اینجاست که او شهروند روسیه بوده، همزمان با مقام‌های روس ارتباط داشته و به دنبال پیشبرد منافع و یا نفوذ روسیه بوده است.

چنین کاری، بدون ثبت رسمی لابی‌گری در آمریکا جرم فدرال است و حکم زندان و اخراج از آمریکا را درپی دارد.

جزییات منتشر شده در توافق او با بازپرس‌های پرونده شباهتی به رمان‌های جاسوسی ندارد. او ترتیب شرکت یک هیات روس در مراسم عبادت در رویدادی سطح بالا در واشنگتن را داده است، در گردهم‌آیی‌های انجمن ملی اسلحه آمریکا شرکت کرده و با اعضای دیگر آن ارتباط برقرار کرده و همچنین ترتیب سفری به مسکو را برای فعالان حامی مالکیت اسلحه در آمریکا داده است.

چنین فعالیت‌هایی برای "برقراری کانال غیررسمی ارتباطی" با محافظه‌کاران در آمریکا، به خودی خود می‌توانست به بهبود رابطه آمریکا و روسیه کمک کند و چندان شرورانه به نظر نمی‌رسد.

اما اگر در بستر تحقیقات رابرت مولر درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این فعالیت‌ها نگاه کنیم، از جمله در کنار حمله سایبری به ستاد اصلی حزب دموکرات، کارزار رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی برای تاثیرگذاری در افکارعمومی در آستانه انتخابات و سازماندهی اعتراضات و گردهمایی‌های سیاسی در آمریکا، این‌ها به بخش معنی‌دار کوچکی از یک پازل بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند.

حق نشر عکس William Hennessy Jr
Image caption ماریا بوتینا بعد از توافق با بازپرس‌ها اتهامات خود را پذیرفت.