در ویدئویی از ۲۰۱۶؛ مایک مولوینی: ترامپ 'آدم وحشتناکی' ست

مایک مولوینی حق نشر عکس EPA
Image caption آقای مولوینی سمت خود به عنوان رئیس اداره برنامه و بودجه دولت ترامپ را "یک شغل عالی و ممتاز"توصیف کرده بود

مایک مولوینی، گزینه دونالد ترامپ، برای ریاست دفتر رئیس جمهور، دو سال پیش در ویدئویی او را آدمی وحشتناک توصیف کرده بود.

این ویدئو را که بتازگی سایت خبری "دیلی بیست" منتشر کرده، مربوط به سال ۲۰۱۶ و کمی پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که آقای مولوینی در یک مناظره با فران پرسون، نماینده دموکرات‌ها در کارولینای جنوبی شرکت کرده بود.

در این ویدئو آقای مولوینی می‌گوید: "بله من از دونالد ترامپ حمایت می‌کنم با وجود اینکه فکر می‌کنم او آدم وحشتناکی است."

آقای مولوینی در همان ویدئو هیلاری کلینتون، رقیب دونالد ترامپ را هم "به همان بدی" می‌داند.

آقای ترامپ عصر جمعه مایک مولوینی را به عنوان سرپرست موقت دفتر رئیس‌جمهور معرفی کرد. آقای مولوینی، ۵۱ ساله، جایگزین ژنرال بازنشسته جان کلی می‎‌شود که قرار است تا دو هفته دیگر کاخ‌سفید را ترک کند.

آقای مولوینی قبلا نماینده حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و رئیس اداره برنامه و بودجه دولت ترامپ بوده و قرار است از ابتدای سال جدید میلادی کار خود را به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور آمریکا آغاز کند.

این سومین بار است در دو سال گذشته که آقای ترامپ یک رئیس دفتر جدید انتخاب می‌کند. در چند ماه گذشته رسانه‌های آمریکا بارها از اختلاف نظر میان جان کلی و کارکنان و مشاوران ارشد کاخ‌سفید گفته‌اند و از "مستاصل" شدن جان کلی برای "نظم بخشیدن" به دفتر رییس جمهوری نوشته بودند.

آقای ترامپ در توییتی از جان کلی به عنوان یک "میهن‌پرست بزرگ" یاد کرده و گفته خدمات او به کشورش بسیار برجسته بوده است.

نیویورک تایمز به نقل از مگان بوریس، سخنگوی سازمان برنامه و بودجه نوشته است که این خبر "قدیمی" است " و این حرف‌ها قبل از آن گفته شده که آقای مولوینی دونالد ترامپ را دیده و با او کار کرده باشد. آقای مولوینی "رئیس جمهور را دوست دارد و به او احترام میگذارد و خوشحال است که برای او کار می‌کند."

کاخ سفید هنوز به این ویدئو واکنشی نشان نداده است.

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا هم به یک پست آقای مولوینی در فیسبوک مربوط به سال ۲۰۱۶ اشاره کرده که او در توصیف ترامپ نوشته بود: "آدم خیلی خوبی نیست." این اظهار نظر آقای مولوینی در واکنش به فایلی صوتی مربوط به سال ۲۰۰۵ بود که در آن آقای ترامپ با کلماتی رکیک درباره زنان صحبت کرده بود. این فایل در در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ منتشر شد.

آقای مولوینی در این پست فیسبوکی نوشته بود: "فکر می‌کنم در این رقایت‌های انتخاباتی، آنچه از دونالد ترامپ می‌شناسیم، این است که او خیلی آدم خوبی نیست. آنچه که او در این فایل صوتی گفته است تهوع آور و غیرقابل دفاع است. حدس می‌زنم او حرف‌های بدتر از این هم ممکن است زده باشد."

"من با وجود اینکه شخصیت دونالد ترامپ را دوست ندارم اما تصمیم گرفتم به او رای بدهم. از بقیه هم می‌خواهم که همین کار را بکنند. یک دلیل ساده برای این کار وجود دارد و آن هم هیلاری کلینتون است."

انتشار این فایل صوتی حتی در میان شخصیت‌های برجسته جمهوریخواه هم واکنش‌های منفی زیادی را به دنبال داشت. آقای ترامپ بلافاصله در واکنش گفته بود این مکالمه خصوصی، مربوط به سال‌ها پیش و یک "شوخی" رختکنی بوده و اضافه کرده بود که: "اگر به کسی برخورده عذرخواهی می‌کنم."

جان کلی، ژنرال بازنشسته، که پیشتر وزیر امنیت داخلی آمریکا بود، ژوییه (مرداد) پارسال به ریاست دفتر رئیس جمهور ایالات متحده منصوب شده بود.

دونالد ترامپ در ۲۸ ژوییه ۲۰۱۷، در توئیتر خبر داد که رینس پریبوس، رئیس دفتر خود را برکنار و جان کلی، "یک آمریکایی بزرگ"، را جانشین او می‌کند.

رینس پریبوس تنها شش ماه پس از آغاز مسئولیت خود در این سمت برکنار شد، پس از آنکه به "خبرچینی" و افشای اخبار داخلی کاخ‌سفید متهم شد.