آمریکا 'در پی سرنگون کردن بشار اسد نیست'

دوما در غوطه شرقی
توضیح تصویر،

کودک در دوما در غوطه شرقی- هفت سال جنگ داخلی بخش های وسیعی از سوریه را ویران کرده است

یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرده که واشنگتن دیگر به دنبال سرنگون کردن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از قدرت نیست.

جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در سوریه، در عین حال گفته است که مخالفت واشنگتن با کمک های مالی بین المللی برای بازسازی سوریه ادامه خواهد یافت، مگر آن که رفتار حکومت سوریه "اساسا متفاوت" از حالا باشد.

آقای جفری روز دوشنبه (۱۷ دسامبر) طی نطقی در "شورای آتلانتیک" واشنگتن گفت: "ما می خواهیم حکومتی را ببینیم که به طور اساسی متفاوت باشد. این (خط مشی) تغییر حکومت نیست. ما نمی خواهیم از دست اسد خلاص شویم."

به نظر می رسد این اولین بار است که یک مقام ارشد دولت آمریکا در مورد عدم مخالفت واشنگتن با ماندن بشار اسد بر سر قدرت، به این صراحت صحبت می کند.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما علنا خواهان کنار رفتن بشار اسد بود، هرچند آقای اوباما با دخالت مستقیم نظامی ایالات متحده در جنگ سوریه یا ارسال سلاح های سنگین به مخالفان حکومت مخالفت کرد.

جیمز جفری گفت که علیرغم پیروزی های حکومت اسد و متحدانش، جنگ داخلی سوریه هنوز تمام نشده و حداقل ۱۰۰ هزار مخالف مسلح در این کشور وجود دارند.

جیمز جفری تخمین زد که بازسازی سوریه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه داشته باشد. او گفت که قدرت های غربی و نهادهای مالی بین المللی بدون تغییر جدی در سیاست های حکومت سوریه با ارائه کمک های مالی به دمشق موافقت نخواهند کرد، "مگر آن که ما بدانیم که دولت سوریه حاضر به مصالحه است" و در سال های آینده یک فاجعه دیگر به وجود نمی آورد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه اکتبر امسال گفته بود که اگر نیروهای ایرانی در سوریه باقی بمانند، ایالات متحد حتی "یک دلار" برای بازسازی سوریه خرج نخواهد کرد.

جیمز جفری گفت آمریکا انتظار ندارد که در دمشق حکومتی ببیند که صلاحیت پیوستن به اتحادیه اروپا را داشته باشد اما آمریکا سوریه ای می خواهد که به گفته او، حکومتش از سلاح شیمیایی استفاده نکند یا دست به شکنجه شهروندانش نزند.

نشست ژنو

همزمان قرار است فرستاده سازمان ملل در امور سوریه که ماموریتش رو به اتمام است این هفته با دیپلمات های ارشد ایران، روسیه و ترکیه دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هدف از این دیدار تلاش برای حرکت به سوی تهیه یک قانون اساسی تازه برای سوریه عنوان شده.

این گفتگوها که قرار است روز سه شنبه در ژنو برگزار شود یکی از آخرین ملاقات های استفان دی میستورا با بازیگران اصلی در مناقشه سوریه خواهد بود.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه قرار است سرگی لاوروف وزیر خارجه این کشور در نشست ژنو شرکت کند. یک منبع آگاه دیپلماتیک در ترکیه هم به خبرگزاری فرانسه گفت که مولود چاوش اغلو وزیر خارجه این کشور همراه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در آن حضور خواهند یافت.

سازمان ملل هنوز فهرست حاضران را تایید نکرده است.

پیشتر در ماه ژانویه در کنفرانسی به میزبانی روسیه، بر سر تهیه یک قانون اساسی تازه برای سوریه توافق شده بود. اما این طرح با مخالفت دمشق روبرو شده.

مخالفان خواستار یک قانون اساسی کاملا جدید هستند اما دمشق گفته که فقط در مورد اصلاح قانون فعلی حاضر به گفتگوست.

بیشتر بخوانید: