دادستان نیویورک: بنیاد خیریه دونالد ترامپ منحل می شود

حق نشر عکس AFP
Image caption بنیاد خیریه ترامپ به "هماهنگی غیرقانونی با ستاد انتخاباتی ترامپ و معاملات شخصی عامدانه مکرر" متهم شده است

دادستان کل نیویورک می گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، موافقت کرده است که بنیاد خیریه او - که به اتهام تاثیر گذاشتن در نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ تحت پیگرد قانونی قرار دارد - را منحل کند.

باربارا آندروود، دادستان کل ایالت نیویورک روز سه شنبه (۱۸ دسامبر) این خبر را اعلام کرد. خانم آندروود گفت که بر روند اهدای سرمایه این بنیاد نظارت خواهد کرد، هرچند روند تحقیقات درباره این اتهام که دونالد ترامپ و فرزندانش از بنیاد خیریه خود برای امور خصوصی و انتخاباتی استفاده کرده اند، ادامه خواهد یافت.

دادستان کل نیویورک در ماه ژوئن امسال بنیاد ترامپ را به اقدامات "به طور مستمر غیرقانونی" متهم کرد و خواهان انحلال آن شد. او خواهان دریافت یک جریمه یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری است؛ دادستانی نیویورک همچنین خواهان محرومیت ده ساله رییس جمهوری آمریکا از مدیریت بنیادهای خیریه در ایالت نیویورک شده و می‌خواهد محرومیت مشابهی با زمان یک سال علیه فرزندانش اعمال بشود.

باربارا آندروود روز سه شنبه بار دیگر بنیاد خیریه ترامپ را به "هماهنگی غیرقانونی با ستاد انتخاباتی ترامپ و معاملات شخصی عامدانه مکرر" متهم کرد. او انحلال این بنیاد در آینده نزدیک را یک پیروزی بزرگ برای حاکمیت قانون خواند.

بیشتر بخوانید:

رییس جمهوری آمریکا پس از به راه افتادن پرونده در ماه ژوئن با واکنش تندی به این شکایت گفته بود که "دموکرات‌های فاسد نیویورک" برای شکایت از او هرکاری می‌کنند. آقای ترامپ وعده داد که در این پرونده امتیازی ندهد.

بر اساس این شکایت، بنیاد ترامپ برای فیصله دادن به یک شکایت علیه تفرجگاه مار‌‌آ‌لاگو رییس جمهوری در فلوریدا ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کرده است. ۱۵۸ هزار دلاردیگر برای فیصله دادن به شکایتی دیگر علیه باشگاه گلف ترامپ پرداخت شده و ۱۰هزار دلار نیز برای خرید تابلویی از رییس جمهوری و آویختن آن از دیوار یکی از باشگاه‌های دیگر گلف او هزینه شده است.

خرید این تابلو نمونه یکی از "پنج معامله مربوط به شخص رییس جمهوری" معرفی شده که براساس بیانیه دادستانی قانون مالیات مربوط به بنیادهای خیریه را نقض می‌کند.

بنیاد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اتهامات را رد کرده و گفته بود که دادستانی نیویورک ۱.۷ میلیون دلار این نهاد را به گروگان و با هدف امتیازگیری سیاسی نگه داشته است.

دادستان نیویورک می گوید که شکایتش حاصل دو سال تحقیق است که سال گذشته تحت نظارت اریک اشنایدرمن، دادستان کل سابق نیویورک آغاز شده بود. آقای اشنایدرمن ماه گذشته پس از آنکه چند شریک سابقش او را به آزار جسمی متهم کردند استعفا داد.