صدور حکم مایکل فلین سه ماه عقب افتاد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل فلین به یک مورد دروغگویی به اف بی آی اذعان کرده است

یک قاضی فدرال صدور حکم مایکل فلین، اولین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، را به تعویق انداخته است. برخلاف توصیه دادستان ها، قاضی هشدار داده که نمی تواند تضمین کند آقای فلین به حبس محکوم نخواهد شد.

قاضی ایمت سالیوان در واشنگتن پایتخت آمریکا روز سه شنبه (۱۸ دسامبر) جرائم مایکل فلین را "بسیار جدی" توصیف کرد و گفت که نمی تواند "انزجار" خود را از آن پنهان بکند.

اولین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به دروغ گویی در مورد تماس هایش با سفیر وقت روسیه در واشنگتن و لابی گری برای ترکیه متهم است.

قاضی سالیوان گفت: "تو در تمام مدتی که مشاور امنیت ملی بودی، عامل غیرمجاز یک کشور خارجی هم بودی." او افزود: "تو محتملا کشورت را فروختی."

این قاضی جلسه صدور حکم را از امروز به روز ۱۳ مارس سال ۲۰۱۹ میلادی موکول کرد و در عمل سه ماه به متهم فرصت داد که توافق خود با دفتر بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه را نهایی کند. او در عین حال هشدار داد که نمی تواند تضمین بدهد که برای مایکل فلین حکم زندان صادر نخواهد کرد.

این در حالیست که دفتر رابرت مولر، بازرس ویژه، اخیرا توصیه کرده بود که لازم نیست مایکل فلین حبس بگیرد زیرا او در روند تحقیقات "همکاری زیادی" داشته است.

بیشتر بخوانید:

آقای فلین به یک مورد دروغ گفتن به ماموران اف بی آی اذعان کرده است. او تنها عضو دولت ترامپ است که در این تحقیقات اقرار به گناه می کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هرگونه تبانی میان کمپین انتخاباتی خود با دولت روسیه برای پیروزی در انتخابات را رد می کند.

حق نشر عکس FACEBOOK / NOWRUZ COMMISION
Image caption مایکل فلین (راست) در کنار بیژن کیان

تصمیم آقای مولر در مورد مجازات مایکل فلین در یادداشتی برای یک قاضی ناظر بر حکم مجازات ذکر شد. او می گوید که مایکل فلین در تحقیقات متعدد کمک ارائه کرد و همچنین اطلاعاتی در مورد هماهنگی میان دولت روسیه و کمپین ترامپ ارائه کرده است.

تصور می شد که جزییات این همکاری ها در یادداشت آقای مولر ذکر شود اما این سند می گوید به دلیل "ماهیت حساس اطلاعات مروبط به تحقیقات که ادامه دارد" بخش هایی از آن باید محرمانه بماند.

مایکل فلین فقط برای ۲۳ روز مشاور امنیت ملی آقای ترامپ بود. دولت جدید در ماه ژانویه ۲۰۱۷ سر کار آمد و آقای فلین در ماه فوریه کنار رفت.

پس از انتصاب او در این سمت فاش شد که او پیش از سر کار آمدن دولت ترامپ در مورد برداشتن تحریم های آمریکا علیه روسیه با سفیر روسیه در واشنگتن صحبت کرده بود.

بیژن کیان، شریک تجاری مایکل فلین، هم روز دوشنبه این هفته به توطئه و اقدام به عنوان عامل غیرمجاز یک دولت خارجی متهم شد. در کیفرخواست آقای کیان -با نام کامل بیژن رفیقیان- او به تلاش و لابی غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن، مهمترین چهره در تبعید مخالف دولت ترکیه، از آمریکا متهم شد.

دولت ترکیه بعد از کودتای ژوئیه سال ۲۰۱۶ همواره خواهان استرداد آقای گولن از آمریکا بوده است.

علاوه بر بیژن کیان، شریک دیگر آقای فلین با نام کمیل آلپتکین هم با اتهام مشابهی روبرو است. آقای آلپتکین ترک‌تبار همچنین به دادن شهادت دروغ در جریان تحقیقات اف‌بی‌آی هم متهم شده‌ است.