واکنش شدید چین به اعلام جرم آمریکا علیه دو 'هکر چینی'

حق نشر عکس AFP
Image caption کنفرانس خبری معاون دادستان کل آمریکا درباره دو هکر چینی

وزارت امور خارجه چین در واکنش به اعلام جرم علیه دو شهروند این کشور، آمریکا را به تحریف واقعیت متهم کرده و در بیانیه‌ای شدیداللحن از آمریکا خواسته از بدنام کردن چین دست بردارد و این اتهامات را کنار بگذارد.

چین در این بیانیه اتهامات آمریکا و متحدانش مبنی بر دخالت چین در جاسوسی اقتصادی گسترده را محکوم کرده و گفته این خود آمریکاست که دولت‌های خارجی، شرکت‌ها و افراد را شنود می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا دیروز خبر داد که علیه دو شهروند چین به دلیل هک شبکه‌های کامپیوتری نهادهای دولتی چند کشور غربی اعلام جرم کرده است. آمریکا این دو نفر را عضو یک "گروه هکری" مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی چین می‌داند. آمریکا و بریتانیا چین را متهم کرده‌اند که یک توافق مربوط به جاسوسی تجاری را نقض کرده است.

راد روزنستاین، معاون وزیر دادگستری آمریکا، چین را به"تهاجم اقتصادی" متهم کرده است.

حق نشر عکس FBI
Image caption آگهی پلیس آمریکا برای بازداشت دو هکر

آف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا مدعی است که دو هکر چینی بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ٢٠١٨ برای سرقت اسرار تجاری و فناوری "در سطح وسیع" به شبکه‌های کامپیوتری رخنه کرده‌اند.

بنا به اسناد قضایی آمریکا، ژو هوآ و ژانگ شیلونگ برای شرکتی به نام هائویینگ هیتایی کار می‌کردند که با دستگاه اطلاعاتی چین مرتبط بوده است.

آمریکا و چین درگیر یک جنگ تجاری هستند و تعرفه‌هایی را بر کالاهای یکدیگر وضع کرده‌اند هرچند پس از ملاقات روسای جمهور دو کشور افزایش تعرفه‌ها موقتا متوقف شده است.

موضوعات مرتبط