پلیس نروژ: ویدئوی سربریدن در مراکش واقعی است

مراکش حق نشر عکس AFP/MOROCCAN POLICE
Image caption پلیس مراکش تصاویر سه مظنون به قتل این دو جهانگرد را منتشر کرده است

پلیس نروژ تقریبا مطمین شده که ویدئوی سربریدن یک گردشگر زن در مراکش واقعی است.

اجساد دو دانشجوی نروژی و دانمارکی، مارن یولاند ٢٨ ساله و اهل نروژ و لوئیزا وستراگر یسپرسن، ٢٤ ساله اهل دانمارک، دوشنبه گذشته در نزدیکی یک منطقه توریستی در کوه‌های اطلس در مراکش در چادرشان پیدا شد.

این دو برای یک ماه سفر توریستی وارد مراکش شده بودند و به کوه‌پایه‌های کوه توبقال، بلندترین قله شمال آفریقا و ده کیلومتری روستای گردشگری ایملیل رفته بودند.

ویدئوی سربریدن یکی از این زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و طرفداران داعش آن را همرسانی می‌کنند. به گفته مقامات نروژی هر چند بررسی‌های بیشتری نیاز است اما به نظر می‌رسد ویدئو اصل باشد و دلیلی هم پیدا نشده که صحت آن را زیر سوال ببرد. پس از انتشار ویدئوی اول یک ویدئوی دیگر هم منتشر شد.

در ویدئوی اول یکی از قاتلان می‌‍‌گوید "این به انتقام برادرانمان در هجین است" و در ویدئوی دوم چهار مرد جلوی یک پرچم ایستاده و مدعی‌اند که هوادار داعش هستند.

حق نشر عکس AFP / FACEBOOK
Image caption لوئیزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ ساله اهل دانمارک و مارین یولاند، ۲۸ ساله اهل نروژ

پلیس مراکش چهار نفر را دستگیر کرده و می‌گوید آنها همان چهار نفری هستند که در ویدئوی دیگری دیده می‌شوند که پس از انتشار ویدئوی اول منتشر شد.

دادستان‌های مراکش این ویدئو هفته پیش و قبل از قتل‌ها ضبط شده است.

فردا مراسم یادبودی در مقابل سفارت‌های نروژ و دانمارک در رباط پایتخت مراکش برگزار خواهد شد و قرار است هزاران مراکشی در آن حضور پیدا کنند.

آیا در مراکش خطر گروه‌های جهادی وجود دارد؟

(بی‌بی‌سی مونیتورینگ)

از زمان بمب‌گذاری خونین سال ۲۰۰۳ در کازابلانکا که به کشته شدن ۳۰ نفر منجر شد، مراکش از حملات و خشونت‌های گروه‌های جهادی که در سایر کشورهای شمال آفریقا دیده می‌شود، در امان مانده است.

حق نشر عکس AFP

پس از آنکه مشخص شد که حدود ۱۶۰۰ مراکشی در سال ۲۰۱۵ به داعش پیوسته‌اند، دولت مراکش قانون ضد تروریسم را برای محافظت کشور از جهادی‌هایی که از عراق و سوریه به مراکش بازمی‌گردند، به اجرا گذاشت.

جهادی‌هایی‌ که اصلیت مراکشی داشتند، در سال‌های اخیر در حملات بلژیک و فرانسه شرکت داشتند.

در سال‌های اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش و القاعده نتوانستند جایگاه محکمی در این کشور داشته باشند اما این مساله مانع از اقدامات و حملات طرفداران این گروه‌ها، که فکر می‌کنند باید انجام وظیفه کنند، دراین کشور نشده است.